جایزه فناوری هزاره به خالق لینوکس تعلق می‌گیرد

ایمیل پرینت PDF
کاربرد کامپیوتر

خالق لینوکس و دانشمند ژاپنی فعال در عرصه سلولهای بنیادین "جایزه فناوری هزاره" را 13 ژوئن ( 24 خرداد ماه) در فنلاند دریافت می کنند.

لینوس توروالد خالق سیستم عامل لینوکس توسط آکادمی فناوری فنلاند برای سهم خود در تولید سیستم عامل متن باز مورد تجلیل قرار می گیرد.

این جایزه از سال 2004 تاکنون، هر دو سال یکبار به افرادی ارائه می شود که نوآوریهایی در عرصه فناوری دارند که به نحو چشمگیری کیفیت زندگی بشر امروز و آینده را تغییر داده است.

براساس گزارش سی نت، آکادمی فناوری فنلاند طی بیانیه ای درباره انتخاب توروالدس اظهار داشت: لینوکس پایه تلفنهای هوشمند اندروید، تبلتها، دستگاه های تلویزیون دیجیتال و ابررایانه های سراسر جهان را تشکیل داده است. امروز میلونها نفر از وسائلی استفاده می کنند که در مرکز آنها لینوکس وجوددارد، ابزارهایی که کار و زندگی اجتماعی بشر امروز را ساده تر و لذت بخش تر کرده است.

لینوس توروالد شخصی بود که این  سیستم عامل open source  را در سال 1991 ایجاد کرد برای اینکه هرکسی بتواند بدون اینکه هزینه های سنگین را مجبور باشد به شرکت ماکروسافت که بیل گیتس مالک ان هست بدهد ، بصورت رایگان از این نرم افزار استفاده کند.

لینوکس بطور کامل Server های شبکه ای را پشتیبانی میکند، میتواند به عنوان سرور بانک های اطلاعاتی بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد، به عنوان مسیریاب(router) مورد استفاده باشد،Web Server یا firewall باشد.این سیستم عامل متن باز باعث امنیت بیشتر اطلاعات میگردد و همچنین سرعت وکارایی برنامه های کاربردی را نیز افزایش میدهد.

از سال 1995تا به امروزاز لینوکس آپاچی بیشتر از سیستم عامل Microsoft برای خدمات وب سرور مورد استفاده قرار گرفته است. Redhat, MandrivaSuSE, Debian, Knoppix, slackware, Gentoo, Lindows, Ubuntu, CentosوFedora از توزیع کنندگان لینوکس هستند.

اوبونتو یکی از توزیع های لینوکس است که بر اساس دبیان پایه گذاری شده است اما در چندین مورد با دبیان تفاوت دارد. نام اوبونتو از یکی از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی"انسانیت نسبت به دیگران" (Humanity Towards Others) گرفته شده است.


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتها

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی