چگونه تغذیه‌ای سالم در ماه رمضان داشته باشیم؟

ایمیل پرینت PDF
Administrator

در ماه رمضان به خاطر تغییر در زمان مصرف وعده‌های غذایی بهتر است وعده‌های غذایی‌مان را بر اساس نیاز بدن به پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و کالری‌های مورد نیاز تقسیم‌بندی کنیم.

مجید حسن‌قومی متخصص تغذیه با اشاره به سیستم غذایی در ماه رمضان و وعده‌های غذایی افراد اظهار کرد: میزان کالری موجود در غذاها باید در وعده سحری و افطار در ماه رمضان تقسیم شود به نحوی که در وعده سحری میزان کافی از کربوهیدرات به همراه پروتئین و چربی مصرف شود تا بتوانند نیاز اولیه فرد را تا زمان افطار بطرف کند.

وی با بیان این که مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌ها در زمان سحری گرسنگی را تشدید می‌کند، افزود: خوردن کربوهیدرات اگرچه مقدار بالایی از کالری‌ها را به بدن می‌رساند اما استفاده بیش از حد آن به خصوص استفاده از مواد غذایی شیرین در وقت سحری احساس گرسنگی فرد را تشدید می‌کند زیرا حالتی به اسم (Big ansolin) را در بدن فرد روزه‌دار به وجود می‌آورد که در پی آن قند خون بالا می‌رود و فرد در طول روزه‌داری با مشکلات بسیاری مانند گرسنگی و کمبود آب مواجه می‌شود.

این متخصص تأکید کرد: حفظ آب بدن یکی از موارد مهم در ماه رمضان است ولی برخی افراد به خاطر باور غلط‌شان در خصوص استفاده از نوشیدنی‌ها علاقه زیادی به مصرف چای و نسکافه در وقت سحری دارند که این آشامیدنی‌ها به خاطر ویژگی ادرارآور بودن‌شان باعث کم شدن آب بدن در طول روز می‌شوند.

حسن‌قومی گفت: روزه‌داران افطار خود را با یک نوشیدنی گرم شروع کنند و از خوردن آشامیدنی‌های خنک پرهیز کنند زیرا نوشیدن آشامیدنی‌های خنک در ابتدای افطار معده را تحریک می‌کند و مشکلات گوارشی را به وجود خواهد آورد.

وی در پایان گفت:‌ وعده‌های افطاری باید کوچک باشند و بعد از یک تا دو ساعت یک شام سبک میل کنند و روزه‌داران فراموش نکنند که مصرف کافی از سبزیجات و میوه‌جات را وعده سحری‌شان جا می‌دهند زیرا یکی از مشکلات آزاردهنده روزه‌داران در ماه رمضان ایجاد یبوست است که با مصرف میوه و سبزیجات کافی در وعده‌های غذایی‌شان می‌توانند مشکل یبوست را حل کنند

منبع: باشگاه خبرنگاران


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتها

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی