زیباترین چشم‌اندازهای میکروسکوپی

ایمیل پرینت PDF
Administrator

رقابت عکاسی بین المللی "تصویربرداری المپیوس BioScapes" امسال در نهمین دوره برگزاری خود، همانند سالهای گذشته بهترین تصاویر بیولوژیکی را برگزید.

براساس گزارش ABC News، این عکسها با استفاده از بزرگنمایی میکروسکوپهای نوری و تکنیکهای ویژه نوردهی تهیه شده اند.

این عکس را که "چارلز کربس" از واشنگتن آمریکا با استفاده از تکنیک میکروسکوپ کنتراستی با تداخل افتراقی گرفته جایزه اول رقابت را به دست آورده است. در این تصویر یک جاندار میکروسکوپی به نام Floscularia ringens که در مرحله تغذیه قرار دارد دیده می شود. مژکهای این جاندار قادرند آب محتوی مواد غذایی را به داخل بدن آن انتقال دهد.
عکس یک مرجان زنده به نام Goniastrea sp که همچنین با عنوان "مرجان سبز- مغز" نیز شناخته می شود. این تصویر توسط "جیمز اچ. نیکلسون" از مرکز ذخایر دریایی فورت جانسون با استفاده از تکنیک نوردهی با کنتراست فازی گرفته شده است.

 تصویری از تخمهای ساس سبز که توسط "هریس آنتونوپلوس" از آتن یونان با استفاده از تکنیک نوردهی در زمینه روشن گرفته شده است.

 عکسی از هاگدان قارچ Arcyria stipata که توسط "دالیبور ماتیسک" از دانشگاه فنی اوستراوا در جمهوری چک با تکنیک فلورسانس گرفته شده است.

تصویری از باکتریها که توسط "گرد گوئنتر" از دوسلدورف آلمان با تکنیک فلورسانس به دست آمده است.

 پلانکتون دریایی Petalotricha ampulla با مژکهای درحال گسترس. این عکس را "جان دولان" از ایستگاه جانورشناسی موسسه Villefranche-sur-Mer فرانسه با تکنیک میکروسکوپ کنتراستی با تداخل افتراقی گرفته است.

عکسی از سلول تخصصی شده پوست محتوی ملانین از یک دو زیست گونه Xenopus . این تصویر را "الکسیس جی. لوماکین" از موسسه پزشکی هوارد هیوز با تکنیک فلورسانس گرفته است.
 کورتکس مغز یک موش صحرایی با پایانه های آستروسیتها (رنگ زرد) در اطراف رگهای خونی (رنگ قرمز) و هسته های سلولی (رنگ آبی). این عکس را "مادلین می" از موسسه پلی تکنیک تراوا در نیور با تکنیک میکروسکوپ هم کانون گرفته است.

تصویری از جزئیات غلاف نیام شکوفه Scorpius muricatus که توسط "ویکتور سیکورا" از جمهوری چک با تکنیک میکروسکوپ استریویی و نوردهی با زمینه تاریک گرفته شده است.

چشمها و بام نوری یک نوزاد ماهی زبرا (راه راه) حامل یک جهش ژنتیکی که موجب شده است آکسونهای رتین در لُب بویایی قرار گیرند. این عکس را "ریتا فیور" از موسسه پزشکی مولکولی لیسبون پرتغال با تکنیک هم کانونی گرفته است.

 بخش اریب یک برگ که در آن رنگ قرمز، کلروفیل طرف خارجی برگ و رنگ آبی رگبرگهای فلورسانت را نشان می دهد. این عکس را "یان مارتینک" از جمهوری چک با تکنیک فلورسانس تهیه کرده است
منبع: مهر

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

پر بازديد ترين مطالب شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی