ادیسون مخترع اولین فیلم غیر اخلاقی

ایمیل پرینت PDF
کاربرد کامپیوتر
اولین فیلم اسلام‌ستیزانه سینمای آمریکا را «توماس ادیسون» در سال ۱۸۹۶، ساخت.ساخت اولین فیلم اسلام‌ستیزانه سینمای‌ آمریکا توسط «توماس ادیسون»


به نظر می‌رسد اولین فیلم عرب ستیز سینمای آمریکا، 10-12 سال پیش از تاسیس سینمای هالیوود، در سال 1897 توسط «توماس ادیسون»، تحت عنوان «فاطیما می‌رقصد» ساخته شده باشد.

_ادیسون چگونه و با چه هدفی وارد صنعت فیلمسازی شد؟

«توماس ادیسون»،مخترع و بازرگان آمریکایی، متولد 11 فوریه 1847، یکی از بنیانگذاران صنعت فیلمسازی در آمریکاست.

توماس ادیسون (سمت راست) در کنار «هنری فورد»، بینانگذار کارخانه اتومبیل‌سازی فورد

«ادیسون»، پس از سال‌ها کار در زمینه عکاسی و ساخت فیلم‌های کوتاه، سرانجام اکتبر سال 1888، به طور رسمی اعلام کرد که به زودی استودیوی فیلمسازی خود را تاسیس خواهد کرد.

توماس ادیسون (سمت راست) در کنار جیمز ایستمن، بنیانگذار کمپانی کداکتاسیس استودیوی «بلک ماریا» در سال 1892 میلادی:

او سرانجام در سال 1892 با همکاری «ویلیام کندی لوری»، معروف به «دبلیو کی.ال دیکسون»،عکاس و فیلمبردار آمریکایی، استودیوی فیلمسازی «بلک ماریا» را تاسیس کرد.
«توماس ادیسون» در کنار همسرش «مینا ادیسون» که زنی تحصیلکرده بود،ادیسون در بسیاری از کارهایش با او مشورت می‌کرده است«ادیسون» هدفش از تاسیس این استودیو، ساخت فیلم‌های کوتاه تجاری بود و اکثر فیلم‌هایی که در این سال‌ها ساخته شد یا فیلم‌های خشن (مبارزات بوکس) بودند یا فیلم‌هایی با مضمون جنسی (زنانی با لباس‌های نامناسب، نمایش بالرین‌ها و حتی برخی از اولین صحنه‌های نامتداول مربوط به روابط زن و مرد) بود.

مردم در ازای پرداخت 5 سنت می‌توانستند از استودیوی «بلک ماریا» دیدن کنند و فیلم‌های ساخته شده در این استودیو را تماشا کنند.

دوران موفقیت استودیوی فیلمسازی «ادیسون»، تنها 3-4 سال به طول انجامید و کسب و کار آن در سال 1895 به شدت از رونق افتاد .

در همان سال، «دیکسون»، شریک ادیسون نیز اعلام کرد که دیگر حاضر به همکاری با او نیست و خود در حال راه‌اندازی یک استودیوی مستقل فیلمسازی است.


دبلیو.کی.ال دیکسون، شریک و همکار ادیسون و همچنین موسس استودیو بیوگراف، یکی از اولین استودیوهای فیلمسازی در هالیوود

«دیکسون» چند ماه بعد، استودیوی «بیوگراف»، یکی از اولین استودیوهای فیلمسازی هالیوود را تاسیس کرد.

ادیسون در سن 50 سالگی، فیلم «فاطیما می‌رقصد» را ساخت.


توماس ادیسون«توماس ادیسون» نیز در سال 1896،در سن 50 سالگی، با استفاده از یکی از رقاصه‌های مصری به نام «فاطیما»، اولین فیلم عرب‌ستیز (اسلام ستیز) صنعت فیلمسازی آمریکا، تحت عنوان «فاطیما می‌رقصد» را ساخت.

این فیلم سیاه و سفید 1 دقیقه‌ای را «جیمز اچ وایت»، کارگردان و تهیه‌کننده 25 ساله سینمای آمریکا، کارگردانی کرد.

فیلمبرداری آن را نیز شخصی به نام «ویلیام هیس»، یکی از عکاس‌های حرفه‌ای زمان خود به عهده داشت.

«فاطیما می‌رقصد»، داستان زنی عرب است که با لباس‌هایی پرزرق و برق است که سعی در اغفال مردان دارد.

فیلم «فاطیما می‌رقصد»، شروع کننده سندرم اسلام ستیزانه 3b در سینمای آمریکا:

برخی کارشناسان سینمای غرب فیلم «فاطیما می‌رقصد» را در واقع شروع کننده دوره اول از سندرمی اسلام ستیزانه در سینمای آمریکا می‌دانند که از آن به عنوان سندرم 3b یاد می‌کنند.

به عقیده آنان، اعراب و مسلمانان به تصویر کشیده شده در فیلم‌های هالیوودی، طی سه دوره در قالب  BALLY DANCER (بالرین)،   BILLONAIR (میلیاردر و پولدار) و BOMBERS (بمب گذار و تروریست) به تصویر کشیده شد‌ه‌اند.

 جریان اسلام ستیزی در آمریکا، بالاخص در سینمای این کشور از زمان فیلم‌های صامت و حتی پیش از آن وجود داشته و تا به امروز نیز ادامه دارد.

در افکار عمومی غرب، اعراب همه مسلمان‌اند و همه مسلمانان عربند، به همین خاطر در اکثر فیلم‌های هالیوودی برای مخدوش کردن چهره اسلام کافی است که یک عرب در حال قتل، بمب گذاری، تجاوز و دشنام به تصویر کشیده شود

منبع: موعود

 


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی