بدون دخترم هرگز

ایمیل پرینت PDF
Administrator
فیلم بدون دخترم هرگز (به انگلیسی: Not without my daughter) بر اساس رمان بتی محمودی (همسر بزرگ محمودی) و به کارگردانی برایان گیلبرت محصول ۱۹۹۱ (۱۳۷۰) آمریکا است. بر اساس اطلاعات مندرج در وب سایت ویکیپدیا این فیلم در حیفا اسرائیل فیلمبرداری شده‌است.
فریب افکار عمومی در خصوص ایرانیان و بطور کلی مسلمانان، توسط این فیلم و کتاب آن، باوجود گذشت چندین سال از ترجمه و چاپ‏ کتاب بدون دخترم هرگز با قوت احساس میشود. آخرین آمار حاکی از این است که چاپ ترجمه جیبی‏ کتاب یادشده در آلمان، تاکنون از مرز چهار میلیون‏ نسخه گذشته و بیش‏ از چهل‏ بار تجدید چاپ شده‏ است.این کتاب در ویترین 000/135 کتابفروشی‏ آلمانی قرار گرفته،این درحالی‏ست که چاپ‏های‏ مختلف این کتاب به‏ طور متوسط 30 مارک قیمت‏ داشته است.همچنین کتاب دیگری به نام داستان‏ بتی محمودی نیز در تیراژ سرسام‏ آوری به چاپ‏ رسیده و توزیع شده است. کتاب بدون دخترم هرگز،انگیزه‏ای شده است‏ که بیش‏ از چهار میلیون نفر آلمانی در بیش‏ از 300 سینمای آلمان فیلمی به‏ همین نام را به تماشا بنشینند و از غرض‏ورزی آشکار بتی محمودی، نوشته‏های وی در مورد ایران واقعا حیرت کنند:
 
«وقتی سوسک در پلو باشد،آن را درمی‏آورند و کنار می‏گذارند،وقتی‏ بچه‏ای جیش می‏کند،جای جیش‏شده را با پارچه‏ پاک می‏کنند.»

ایرانی‏ها هنگام غذاخوردن دور سفره روی‏ زمین می‏نشینند و گله‏وار مانند حیوان‏های درنده به‏ غذا حمله می‏برند.»

«بدن ایرانی‏ها بوی تعفن می‏دهد،ایرانی‏ها کثیف هستند.»

این فیلم احساسی و تفکر بر انگیز! ، چه وظیفه ای دارد؟ یک آمریکایی بیشتر دوست دارد در مورد جوک جدید و یا تازه ترین مد صحبت کند تا مسایل سیاسی و حتی بسیاری از کودکان و نوجوانان آمریکایی پایتخت کشور خودشان را هم نمی دانند .

به گفته بسیاری از کارشناسان ارتباطات آمریکایی ها افراد بسیار ساده لوحی هستند و افکار عمومی در آنجا در دام وسایل ارتباط جمعی گرفتار است .

قدرت های حاکم در آمریکا برای هر حرکتی الویت اصلی برنامه ریزی شان رسانه های بزرگ جمعی است و بدون آمادگی افکار عمومی دست به حرکت های بزرگ مثل حمله به ویتنام ، بوسنی ، افغانستان و عراق نمی کنند .

در حمله به ویتنام گزارش هایی را می بینیم که سربازان آمریکایی توسط ویتنامی های کومنیست در استخری که پر از موش است شکنجه می شوند و این باعث نفرت و انزجار هر انسانی می شود در حالی که اولا ویتنامی ها کومنیست نبودند ، ثانیا این شکنجه عینا توسط آمریکایی ها انجام می شده .

سیاست آمریکا در قبال ایران و خاورمیانه کاملا مشخص و معلوم است و فعالیت رسانه های آن ها نیز در جهت دستیابی به این تصویر در نزد افکار عمومی است . نشان دادن شرقی ها به عنوان نسلی عقب مانده ، بی فرهنگ ، خشن  و عاری از هر گونه تمدن و پیشرفت علمی تنها بخشی از تصویری است که رسانه های غربی به خصوص آمریکایی از مردم مشرق زمین ساختند .

در کنار آن بسیاری از فیلم های ایرانی که به مسابقات بین المللی راه یافتند شاید به جرات بتوان گفت تصویری که در آنها از ایران و ایرانی به نمایش در آمده چیزی بی شباهت به فیلم هایی که علیه ایران ساخته می شود نیست . در فیلم های بادبادک ، آواز گنجشک ها ، فرش ایرانی و ... همه و همه چهره ای سنتی و روستایی را از ایران به نمایش گذاشته که مخاطب خارجی وضع کلی آن را به تمام کشور تعمیم خواهد داد و بی راه نیست که با بسیاری از فیلم ها که علیه ایران ساخته می شود و همچنین در کنار آن کارهای کارگردان های ایرانی افکار عمومی دنیا ما را با گوسفند چرانی و بی تمدنی بشناسد .

در سال 1990 فیلمی در کشورهای اروپایی و آمریکا اکران شد که اعتراض قشر محدودی از روشنفکران و استقبال وسیعی از مردم را در پی داشت در این فیلم سرگذشت یک زن آمریکایی را نشان می دهد که به همراه شوهر ایرانی خود برای زندگی به همراه دخترشان به ایران می آیند و زن زیر فشار رفتارهای خشن ، متعصب  و وحشیانه مرد و جامعه ایرانی دوام نمی آورد و از مرز ترکیه به آمریکا فرار می کند .

در این فیلم تصویر کاریکاتور مآبانه ای از رفتار ایرانی ها به نمایش درآمده رفتارهایی که نشان از مردمی که نه تنها بویی از فرهنگ نبردند بلکه تا حدودی از انسانیت نیز به دور هستند . در این فیلم مرد در صحنه ها و به بهانه های گوناگون و در مقابل دیگران زن را به باد کتک می گیرد و خانواده مرد نیز رفتارهای ناشایستی با زن بی پناه دارند .

آزارهای روحی و روانی که به زن (که چهره ای معصوم نیز دارد) وارد می شود و همچنینی مشکلاتی که برای دخترش پیش می آید باعث شد که او با مشکلات زیاد از کوههای کردستان به ترکیه و از آنجا به کشورش آمریکا برود .

در فیلم دوست زن که او نیز آمریکایی است و شوهر ایرانی دارد وضعیت مشابه او را دارد و مجبور است در کلاس های قرآن شرکت کند و در صورت تمرد شکنجه های وحشیانه ای می شود . زن در صحنه ای کمی از موهایش معلوم است که مورد تهاجم کمیته قرار میگیرد و زنی که چادری شبه دوره قاجار به سر دارد با اسلحه به او حمله می کند مردی به می گوید کثافت نبینیم دیگه اینطوری بیای بیرون . زن که در فرهنگی متفاوت بزرگ شده از این برخوردهای سخت متعجب و بسیار وحشتزده می شود .

البته ناراحت نشید چند وقتی که در کشور متمدنمان همین برخوردها البته نه اینقدر غلیظ با عداه ای از زنان و دخترانمان می شود .

این گوشه ای از فیلم بدون دخترم هرگز است که روایت گر زندگی بتی محمودی همسر سید بزرگ محمودی در سفرشان به ایران بعد از انقلاب است .

بتی محمودی بعد از فرار از ایران به همراه دخترش کتابی را با همین عنوان در اواخر دهه 1980 نوشت که مبنای ساخت فیلمی شد که هنوز بعد از گذشت حدود 20 سال گه گاهی از شبکه های مختلف پخش می شود در المپیک سال 1998 شب قبل از بازی ایران و آمریکا این فیلم توسط یکی از شبکه های فرانسه به نمایش درآمد .

فیلم بدون دخترم هرگز توسط هالیوود و با بازی آلفرد مولینا در نقش بزرگ محمودی و نقش بتی را بازیگر صاحب اسکار هالیوود سالی فیلد بازی کرد .

با این همه تا کنون از جانب ایران به جزء چند اعلامیه بی اثر و دو برنامه ای که یکی از شبکه جام جم در سال 1386 با موضوع مصاحبه با سید بزرگ محمودی پخش شد پاسخی به آن فیلم داده نشده است.

دکتر سید بزرگ محمودی دکترای فوق تخصص بیهوشی نوزادان است و قبل از آن مهندس هوا و فضا بوده و نقش فعالی در ساخت اولین آپولویی که اولین انسان را به فضا برده را داشته است .

دکتر محمودی در یکی از دانشگاههای آمریکا تحصیل می کرده و نظرات خود را به صورت علنی در مورد جنگ ویتنام اعلام می کرده  ولی شخصیت علمی و تخصص های مختلفی که دکتر محمودی داشته دولت آمریکا را در برخورد با او محدود می کرده .

دکتر محمودی در مورد ارتباط سی آی ای با خود می گوید : نماینده سی آی ای به من گفت ما می دانیم در ایران شاه را نمی خواهند قرار است سر لشکر اویسی در ایران کودتا کند و علی امینی رییس جمهور شود الان داریم کابینه امینی را برای بعد از کودتا آماده می کنیم که کشور در زمان بی دولتی دچار بحران نشود شما را به عنوان وزیر بهداشت در نظر گرفتیم .

سید بزرگ محمودی یک دانشمند بود و تخصص های مختلف او برای مخالفان انقلاب یک خطر غیر قابل چشم پوشی بود او را باید تطمیع می کردند و یا به حاشیه می کشاندند .

در همین اوضاع دکتر محمودی با دختر زیبایی به نام بتی آشنا می شود که آشنایی او منجر به ازدواج زود هنگام می شود دکتر محمودی از زندگی خوبی که با بتی داشت می گوید او زن مهربانی بود برای روز تولدم در آمریکا که بودیم کیک بزرگی که پرچم ایران بود درست کرد و روی آن نوشته بود عزیزم تولدت مبارک من مشکلی با او نداشتم و زمانی که انقلاب پیروز شد و من دوست داشتم به ایران بیایم او استقبال کرد . دکتر محمودی معتقد است بتی یکی از جاسوسان فوق حرفه ای سازمان سیا بود و ازدواجش وزندگی با او بسیار دقیق برای او  برنامه ریزی شده بود به طوری که دکتر محمودی تمام مدت نتوانستم این موضوع و ارتباط های او را بفهمد .

مادر من زمانی که من 9 ساله بودم فوت کرد و همچنین پدرم را که اصلا یادم نمی آید  زمانی به رحمت خدا رفت که من کودک بودم این جملاتی است که دکتر محمودی در مقابل صحنه هایی از فیلم بدون دخترم هرگز که مادر شوهر بتی با او رفتار زننده و وحشایانه ای را دارد  می گوید من نمی دانم چرا بتی این حرف ها را زده همه او را دوست داشتند و او هم مشکلی در ایران از هیچ لحاظ نداشت .

آلیس شریف از دوستان بتی است که اتفاقا در کتاب و فیلم بسیار به او اشاره شده است او هم اکنون به همراه خانواده و همسر ایرانی اش در ایران زندگی می کنند . آلیس در مورد بتی می گوید : او به همه ما خیانت کرد چون ما در ایران زندگی خوبی داشتیم و وضع مالی همسران ما نیز که جزء تحصیلکردگان بودند بسیار عالی بود .

کالج آلما به بتی به خاطر کتاب  "بدون دخترم هرگز"دکترای افتخاری داد . استون آلما رییس کالج آلما در این مورد می گوید : به خاطر تم احساسی داستان و همچنین به خاطر توجهی که هالیوود به آن داشته این جایزه را به بتی محمودی دادیم .

بر اساس مدارکی که بعد ها به دست آمد بتی از کوههای کردستان با آن وضع اسف بار فرار نکرده بلکه با گذرنامه جعلی از فرودگاه مهرآباد به یک از کشورهای عربی و از آنجا به آمریکا رفته است که نمی توان به راحتی باور کرد این فرار برنامه ریزی شده نباشد .

الکسیس کوروس فیلمساز ایرانی الاصل مقیم فنلاند می گوید :  زمانی که دیدم ایران هیچ واکنشی به فیلم بدون دخترم هرگز نشان نمی دهد تصمیم گرفتم این موضوع را از دیدگاه دکتر محمودی بسازم که این فیلم با نام بدون دخترم با هزینه تلویزیون فنلاند ساخته شد که برخلاف مستند در انتظار مهتاب که تم اجتماعی و سیاسی آن بسیار پر رنگ بود این مستند تم احساسی دارد و یک پدر پیری را نشان می دهد که در انتظار و به دنبال دختر گمشده خود است .

دکتر محمودی می گوید : ایمیل او را پیدا کردم چندین سال است که برای او کارت پستال و پیام می گذارم ولی او به هیچ یک از نامه های من پاسخ نمی دهد و این برایم بسایر عجیب است آیا او می داند که پدرش یک پزشک است .

حال دیگر برای ما و کشورمان این فرصت عدالتخواهی و اعاده حیثیت به پایان رسیده است. دکتر سید بزرگ محمودی دوران پیری و ناتوانی را در تنهایی و با مشقت فراوان پشت سرگذاشته و در جوار رحمت الهی آرمیده است. ما نه تنها نتوانستیم از ظرفیت عظیم علمی او استفاده کنیم بلکه اجازه دادیم از زندگی  و وضعیت او علیه ما نیز سو استفاده شود. هر چند این راه دشوار تنها برای بزرگ مردانیست که زندگی و وجود خود را وقف عقیده و کمک به دیگر همنوعان خود میکنند  چون حسن ابن علی مظلومانه به سوی حق می شتابند.
 
و مکروا و مکر الله و الله خیر الماکرین
 
 
 
 
 

آخرین به روز رسانی در شنبه ، ۲۴ دی ۱۳۹۰ ، ۱۲:۵۸  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی