۷ دلیل برای اینکه شاد زندگی کنید

ایمیل پرینت PDF
Administrator

اد بودن به این معنی نیست که همه‌چیز در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن باشد. به این معنی است که تصمیم گرفته‌اید فراتر از نقص‌های زندگی را ببینید.

مهربانی, لبخند

پسری با پیراهن جلو دکمه‌دار رنگی که تن کرده بود و کلاه خنده‌داری هم که روی سرش گذاشته بود، روز فوق‌العاده‌ای برای من ساخت. او در کافه‌ای کار می‌کرد که من قهوه‌ام را از آنجا می‌گیرم. او همیشه به نظر شاد می‌رسد. اوایل فکر می‌کردم که یک لبخند نمایشی روی صورتش دارد و سعی می‌کند از شرایط سختش، بهترین را بسازد. مطمئناً نمی‌توانست «واقعاً» از کار کردن در چنین جایی این‌قدر لذت ببرد. بعد فهمیدم که مهم‌ترین چیز را در مورد او نفهمیده بودم: او «واقعاً» از کارش لذت می‌برد، به همین خاطر شاد به نظر می‌رسید. شاید هرکسی دوست داشته باشد که مثل او باشد.


۱. لذت بردن از زمان حال، عادتی است که نیاز به تمرین دارد. اگر برای شاد بودن، همیشه نگاهتان به سمت فردا باشد، این احتمال وجود دارد که وقتی به چیزی که می‌خواستید رسیدید، باز همین دیدگاه را داشته باشید. همان‌طور که عجیب به نظر می‌رسد، توانایی تشخیص و قدردانی از چیزی که جلوی روی‌تان است، هیچ ارتباطی با چیزهایی که اکنون صاحب آن‌ها هستید، ندارد و بیشتر به ارزیابی شما از چیزهای خوبی که در هرلحظه در زندگی‌تان است بستگی دارد.
خواستن چیزهایی که دارید را تمرین کنید و وقتی چیزی که می‌خواهید را به دست آوردید، شیرینی بیشتری احساس خواهید کرد. به اطرافتان نگاه کنید، چه چیزهایی می‌بینید که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید؟
۲. پیدا کردن دلیل برای شاد بودن در لحظه، به نفع آینده‌تان است. دکتر داچر کلتنر، استاد دانشگاه کالیفرنیا، ادعا می‌کند که می‌تواند آینده هر فرد را با قضاوت در مورد قدرت لبخند آن‌ها پیش‌بینی کند. این محقق بر روی عکس‌های سالانه ۱۱۱ دانشجوی زن که بین سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۰ گرفته شده بود تحقیق کرد. نتایج این تحقیق نشان داد که زنانی که احساسات مثبت‌تری را در این عکس‌ها نشان داده بودند، از نظر ذهنی متمرکزتر بوده، ازدواج‌های موفق‌تری داشته و از سلامت بهتری برخوردار شده‌اند.
در این مقاله تحقیقی می‌خوانیم: «با توجه به اینکه احساسات مثبت، فکر را باز می‌کند، احساسات منفی، آن را باریک کرده و جلوی پیشرفت را می‌گیرد. یافته‌های دکتر کلتنر و همکارانش از جمله اولین تحقیقاتی است که نشان می‌دهد تفاوت در میزان ابراز احساسات افراد می‌تواند در طول زندگی‌شان ثابت بوده و گویای موفقیت فردی و اجتماعی آن‌ها باشد.»

۳. شاد بودن می‌تواند سلامتتان را ارتقا دهد و سلامتی، چیزی است که فرصت‌های بسیاری را در زندگی سر راهتان قرار می‌دهد. سلامتی همان چیزی است که خیلی‌ها نادیده می‌گیرند تا زمانی که به خطر می‌افتد.
دکتر کریستوفر پیترسون، استاد دانشگاه میشیگان، که بیش از بیست سال در مورد ارتباط خوش‌بینی و سلامتی تحقیق کرده است، نشان می‌دهد که افراد خوش‌بین و مثبت‌اندیش، سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به افراد منفی‌گرا دارند. این می‌تواند به خاطر میل به مراقبت کردن بیشتر از خودشان باشد. همین الان تصمیم بگیرید که شاد باشید و مطمئن باشید با این تصمیم، روزهای بیشتری برای شاد بودن و لذت بردن از سلامتی‌تان خواهید داشت.
۴. شادی مداوم و طولانی‌مدت به توانایی شما برای توجه به جزئیات بستگی دارد؛ از همین الان می‌توانید این توانایی‌تان را به کار بگیرید. حتی وقتی همه چیزهایی که می‌خواهید را به دست بیاورید، باز دست‌خوش بالا و پایین‌های زندگی خواهید شد. اگر یاد نگیرید از خوشی‌های کوچک لذت ببرید، سلامت شما وابسته به وضعیت زندگی‌تان خواهد شد. آن‌وقت هر زمان که اتفاق ناخوشایندی برایتان بیفتد، شدیداً احساس ناخوشنودی خواهید کرد.

به چیزهایی فکر کنید که شما را سرشار از لذت می‌کنند (گوش دادن به صدای باران، دویدن در ساحل و …) همین الان روی این کارها متمرکز شوید و بگذارید همین خوشی‌های کوچک، روزتان را روشن و درخشان کنند. به این روش، با وجود تغییراتی که در زندگی‌تان پیش می‌آیند، انواع و اقسام لذت‌های کوچک و ساده‌ای خواهید داشت که کمکتان می‌کنند شادتر باشید.
۵. هر روز فرصتی تازه است که بهتر از دیروز باشد؛ این کار، اعتمادبه‌نفس شما و در نتیجه شادی‌تان را بالا می‌برد. با تمرکز بر پیشرفت‌ها یا هدف‌های کوچک، خودتان را به‌تدریج به سمت هدف‌های بزرگ‌ترتان می‌کشانید.
۶. همین الان می‌توانید همان کسی باشید که می‌خواهید، هیچ ارتباطی هم با موقعیتتان ندارد. ممکن است تصور کنید برای اینکه کسی باشید که همیشه می‌خواسته‌اید، زندگی‌تان باید تغییر بزرگی کند. مثلاً اینکه تا وقتی پول زیادی نداشته باشید، نمی‌توانید آدم بخشنده‌ای شوید. یا اینکه تا وقتی خانه‌تان را نفروشید، نمی‌توانید به فردی ماجراجو تبدیل شوید. واقعیت این است که در هر مقطعی از زمان، دقیقاً می‌توانید همه این‌ها باشید.

لبخند

پولی برای بخشش ندارید؟ با محبتتان بخشندگی کنید. همین‌که به حرف‌ها و مشکلات دوستان گوش کنید تا برایتان دردودل کنند، بخشندگی کرده‌اید. خانه‌تان به فروش نمی‌رود و این باعث شده در یکجا بمانید؟ با امتحان کردن چیزهای جدید و آشنا شدن با آدم‌های جدید در زندگی روزمره‌تان، ماجرا ایجاد کنید.
۷. پیدا کردن لذت و خوشی در زمان حال، حتی اگر بسیار سخت به نظر برسد، در زندگی دیگران هم تأثیر مثبت خواهد داشت. با اینکه همه ما اهداف و رویاهای متفاوتی داریم، این یکی از مهم‌ترین آن‌ها برای بیشتر ما است؛ اینکه زندگی پر مفهوم و خوبی داشته باشیم که در زندگی دیگران نیز تغییری مثبت ایجاد کند.
شادی و خوشبختی، یک تصمیم لحظه‌به‌لحظه است، تصمیمی که گرفتن آن برای خیلی‌ها سخت است. اگر این تصمیم را بگیرید، بقیه متوجه آن خواهند شد. با این کار، آن‌ها را هم تشویق به گرفتن این تصمیم می‌کنید. همان‌طور که تحقیقی که در بالا به آن اشاره کردیم نشان می‌دهد، این انگیزه، تأثیر بسیار مهمی بر سلامت و خوشبختی آن‌ها در آینده خواهد داشت.
خوشبختی فقط به چیزهایی که دارید، بستگی ندارد. داشته‌های ما آدم‌ها به‌مرور زمان تغییر می‌کند؛ نعمت‌های زندگی‌تان هم همین‌طور! شادی و خوشبختی به تفسیر شما از چیزی که در لحظه، روبه‌رویتان است بستگی دارد. اینکه چقدر به سبک زندگی‌تان افتخار می‌کنید؛ اینکه چقدر به لذت بردن از لذت‌ها و خوشی‌های ساده زندگی تمایل داشته باشید، حتی اگر وضعیت زندگی‌تان، شرایط مطلوب و مساعدی نداشته باشد. حتی اگر هیچ‌وقت این کار را نکرده‌اید، همین امروز تصمیم بگیرید که روی خوبی‌ها متمرکز شوید (هم خوبی‌های دنیا و هم خوبی‌های خودتان) تا بتوانید همین الان و در همین لحظه شاد باشید.

منبع: تبیان

آخرین به روز رسانی در شنبه ، ۱۵ فروردين ۱۳۹۴ ، ۱۶:۱۱  

دسته بندی موضوعات شگفت

پر بازديد ترين مطالب شگفت

ديگر سايتهاکاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی