اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

ایمیل پرینت PDF
Administrator
واقعیت آن است كه ما انسان ها دارای ضعف هایی هستیم ؛ به همین دلیل به سادگی نمی توانیم آنچه را دوست داریم انجام دهیم ؛ پس چه خوب است نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم و اهداف خود را بر پایه آنها تعیین كنیم .
احساس ما در دستیابی به اهداف جسممان خیلی مهم است .
افراد و مشاغل و موفقیت هایی را كه موجب بروز احساس بی کفایتی در شما می شوند تحمل نكنید اگر می توانید آنها یا خودتان را به گونه ای تغییر دهید تا احساس ارزشمندی بیشتری بنمائید .
آنچه را آغاز كرده اید ، بدون توجه به حد موفقیت تان به پایان برسانید.
گام های كوچك و استوار امروز ، پایه گذار فردای روشن شماست.

یكی از مهمترین روش هایی كه به شما كمك می كند تا آنچه را كه شروع كرده اید به پایان برسانید این است كه آن را به كارهایی با اندازه های مورد نیاز ، تجزیه و كوچك كنید تا از انجام آن فرار نکنید.

خیلی از ما با این عقیده شستشوی مغزی شده ایم كه اگر كاری ارزش انجام دادن داشته باشد پس ارزش خوب انجام دادن هم دارد و به غلط این طور تفسیر می كنیم «اگر نمی توانید كاری را درست انجام دهید ، پس هرگز آن را انجام ندهید» اگر خدای ناكرده اعمال خود را براساس این گفتار عامیانه قرار دهیم تقریباً هیچ كاری را نمی توانیم انجام دهیم اگر ما به اعمالی كه انجام می دهیم قدری توجه كنیم متوجه می شویم كه همه ما در هنگام یادگیری کارهایی كه انجام می دهیم اشتباه می كنیم .

تحقیقات روان شناسی  بارها و بارها نشان داده است، همانقدر كه خود تقویت گر مثبت می تواند رفتار را نیرومند سازد ، گفتار منفی آن را تضعیف می كند. شما هرچقدر دارای انگیزه بیشتری باشید و سخت تر و طولانی تر كار كنید ، كار را بهتر انجام خواهید داد و این امر اعتماد رفتاری را تغییر خواهد داد نه احساس برتریت را.

 

هر وقت دیدید كه ادامه كاری برایتان ممكن نیست و احساس غالب شما بر دست كشیدن و رها كردن كار است سریعاً كارها و اعمال موفق گذشته تان را مورد تقدیر و تشویق قرار دهید .

در قبال كارهای درست به خود پاداش دهید و در قبال كارهای نادرست ، خود را جریمه كنید. یكی از علل عمده از دست دادن انگیزه ادامه كار، افسردگی  و بی حالی است . برای آنكه این حالت را در خود برطرف نمائید اول باید آن را بشناسید و علت آن را جستجو كنید.

از دیگر صفت هایی كه برای  موفقیت و  كسب اعتماد به نفس  بالا لازم است ریسك كردن است. افراد موفق در زمینه های مختلف برای ارتقاء خود به درجات بالا ، دست به ریسك زده اند. برای رسیدن به هدف دلخواه باید قدری ریسك كرد البته باید تمامی جوانب را در نظر گرفت و اكثر افراد در كار فقط به درجه ای از تبحر یا موفقیت قناعت می كنند.

باید بین درجه ای از تبحرتا درجه تبحر یافتن تفاوت قائل شد . متأسفانه افراد زیادی از ریسك كردن برای دستیابی به درجه تبحر خودداری كرده و فقط به رسیدن به درجه ای از تبحر اكتفا می كنند – شما برای آنكه به موفقیت بالا وهدف نهایی خود برسید باید قدری ریسك كنید. با اعتماد به نفس  بالا كاری را شروع كنید و واقعاً ترس و واهمه به خود راه ندهید.

 

 از مهمترین روش هایی كه به شما كمك می كند تا آنچه را كه شروع كرده اید به پایان برسانید این است كه آن را به كارهایی با اندازه های مورد نیاز ، تجزیه و كوچك كنید تا از انجام آن فرار نکنید.

 

از تأیید نشدن نترسید .

شاید بدون اغراق بتوان گفت كه یكی از بزرگترین ترس های رایج در میان عامه مردم ترس  از تأیید نشدن است همه ی ما می خواهیم كه مورد تأیید دیگران قرار بگیریم و آنها ما را بپذیرند، كه البته امری مطلوب است اما این كه فكر كنیم برای تأیید گرفتن از آنها باید هر كاری كه می خواهند انجام دهیم و آنگونه كه می خواهند تفكر و رفتار كنیم فكری نادرست و نقص كامل قاطعیت و استقلال است.

 

از احساس گناه و تقصیر ، به شدت بپرهیزید

. بین گناهكار بودن و احساس گناه داشتن ، فرق قائل شوید. وقتی فكر می كنیم كه گناهكار هستیم ، در واقع این حقیقت را می پذیریم كه اشتباه كرده ایم و یا نادرست عمل كرده ایم . اما احساس گناه كردن بدین معنی است كه فكر می كنیم افرادی بی ارزش ، پست و بی خاصیت و دوست نداشتنی هستیم چون ناشایست عمل كرده ایم به خاطر داشته باشید گاهی اوقات شكست و ناامیدی توفیق اجباری هستند چون به شما می گویند اهدافتان برای شما درست نبوده اند یا آن تلاش ، ارزش آن كار را نداشت و از یك شكست بزرگتر بعدی می توان اجتناب كرد.

افراد و مشاغل و موفقیت هایی را كه موجب بروز احساس بی کفایتی در شما می شوند تحمل نكنید اگر می توانید آنها یا خودتان را به گونه ای تغییر دهید تا احساس ارزشمندی بیشتری بنمائید .

خلاصه كلام ، دلایل رفتارهای كنونی خود را در ابعاد جسمانی ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی و  موفقیت  كنونی خودتان جستجو كنید و نه در كاستی های شخصیتی خودتان و با گامهای زیر اعتماد به نفس خود را محکم کنید:

1. هنگامی كه برای اولین بار با كسی ملاقات می كنید در چشم هایش نگاه كنید ، نامتان را به وضوح بگویید و محكم با او دست بدهید.

2. طریقه بر زبان آوردن نامتان هنگام معرفی خود به دیگران معیاری است برای سنجش این كه چقدر خودتان را دوست دارید و به خود احترام می گذارید.

3. هر كجا كه می روید پیش فرضتان این باشد كه با توکل بر خدا موفق می شوید و انتظار داشته باشید كه مورد محبت و توجه دیگران قرار گیرید.

4. شما شاهکار خلقت خداوند و بزرگ ترین معجزه طبیعت هستید و هرگز نه در گذشته و نه در آینده نظیر شما نبوده و نخواهد بود.

5. لازم نیست كه كسی غیر از خودتان باشید. فقط كافی است از كسی كه قبلاً بوده اید بهتر باشید.

6. زندگی را با واژه های خودتان تعریف كنید و همیشه مثل بهترین كسی كه می توانید باشید زندگی كنید.

7. هیچ مشكلی وجود ندارد كه شما قادر به حل آن نباشید، هیچ مانعی وجود ندارد كه شما قادر به از میان برداشتن آن نباشید و هیچ هدفی وجود ندارد كه شما قادر به رسیدن به آن نباشید.

8. هر كاری را كه دیگری انجام داده باشد شما هم به احتمال زیاد می توانید انجام دهید به شرط آن كه شدیداً طالب آن باشید.

9. هیچ كس بهتر از شما نیست. فقط بعضی از افراد در زمینه های بخصوصی بهتر از شما پرورش یافته اند و دانش بیشتری كسب كرده اند.

10. اگر كاری ارزش انجام دادن داشته باشد، باید آن را شروع كنید ، حتی اگر در اوایل كار نتوانید آن را به خوبی انجام دهید.

11. اگر كاری ارزش انجام دادن داشته باشد باید آن را با تمام وجود دنبال كرد.

12. برای رسیدن به هدفی كه برای خود تعیین كرده اید می توانید هر چه را كه لازم است یاد بگیرید.

13. ذهن شما مثل ماهیچه عمل می كند. هر چه بیشتر آن را به كار گیرید قوی تر می شود.

14. یكی از راه های پرورش اعتماد به نفس این است كه حتی وقتی می توان محتاطانه عمل كرد ، شجاعانه و با اعتماد به نفس عمل كنید.

15. انسان هایی كه اعتماد به نفس دارند ابتدا فكر می كنند، تصمیم می گیرند و سپس عمل می كنند.

 

 

 منبع: وبلاگ روانشناسی

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ ، ۰۸:۲۳  

دسته بندی موضوعات شگفت

پر بازديد ترين مطالب شگفت

ديگر سايتهاکاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی