20 سال آینده یک سوم بروکسل را مسلمانان تشکیل می‌دهند

ایمیل پرینت PDF
Administratorخبرگزاری فارس: 20 سال آینده یک سوم بروکسل را مسلمانان تشکیل می‌دهندتاکنون 30 هزار بلژیکی الاصل اسلام را با رضایت کامل انتخاب کرده و هر ساله یک هزار و 200 نفر از ملیت‌های مختلف که در بلژیک سکونت دارند، به اسلام ایمان می‌آورند.  به گزارش  شفقنا، اروپا به عنوان اولین مرکز مهاجرت ملل اسلامی در طول تاریخ، قبل از همتای خود آمریکا، به دلایل اجتماعی، اقتصادی، تاریخی، فرهنگی و سیاسی محل انتشار اسلام بوده است.

گزارش‌های آمریکایی ثابت کرد که در 20 سال آینده تعداد مسلمانان به یک چهارم از کل جمعیت جهان خواهد رسید و در مدت زمانی نه چندان دور اروپا، قاره‌ای اسلامی خواهد شد.

از آنجا که بلژیک کشوری با فرهنگ‌ها، اقلیت‌ها و ملیت‌های متنوع است؛ تنها 28.4 درصد از کل جمعیت بلژیک، بلژیکی الاصل هستند؛ 71.6 درصد دیگر از افراد ساکن در این کشور را اقلیت‌های مختلف تشکیل می‌دهند که 22 درصد از آنها مسلمانان هستند.

در پایتخت بلژیک، بروکسل، بیش از 45 ملیت مختلف زندگی می‌کنند که اغلب فرانسوی، مغربی و ایتالیایی هستند.

دین اسلام در این کشور، دومین دین محسوب می‌شود و دارای جمعیتی بیش از 600 هزار مسلمان است که اکثراً دیندار هستند؛ از سال 1974 که اسلام در این کشور به رسمیت شناخته شد، مناره‌های شهر صدای اذان را 5 نوبت در روز پخش کرده، دروس دینی در مدارس تدریس می‌شود و مساجد در تمام نقاط شهر احداث می‌شود.

4 سال قبل «اولیوی سروی» از علمای اجتماعی و کارشناس در امور ملل بلژیک در مورد خطر افزایش مسلمانان و رسیدن آنها به پست‌های مهم دولتی خبر داد و این پیش‌بینی تا حدودی درست بود، زیرا در انتخابات شورای شهر در ماه گذشته 2 تن از کاندیداهای اسلامی در انتخابات پیروز شدند.

بعد از انتخابات یکی از دو نماینده خواهان تطبیق شریعت اسلامی بر قوانین این کشور شد که با برخورد شدید گروه‌های مختلف یهود و مسیحیت، کمونیست و دیگر احزاب افراطی رو به رو شد.

گزارش‌ها گویای آن است که بروکسل در 20 سال آینده دارای اکثریتی اسلامی خواهد شد و مسلمانان یک سوم جمعیت آن را به خود اختصاص خواهند داد؛ با گذشت زمان روز به روز به پایندی این گروه از مسلمانان به آموزه‌ها و آیین‌های دینی افزوده می‌شود؛ این در حالی است که نام «محمد» از سال 2001 تاکنون در رأس اسم‌های پر کاربرد قرار دارد.

بررسی‌های جدید صورت گرفته از سوی دانشمند علوم اجتماعی «ژان هیتوژن» نشان داد که مسلمانان 22 درصد از کل جمعیت بروکسل را به خود اختصاص می‌دهند و انتظار می‌رود تا سال 2030 این تعداد به 30 درصد برسد؛ بر این اساس تعداد مسلمانان بروکسل در سال 2030 با نزدیک به 10 درصد افزایش به 1.17 میلیون تن خواهد رسید.

در بروکسل بیش از 86 مرکز فرهنگی اسلامی وجود دارد که در طول سال مراسم فرهنگی، ملی و دینی زیادی برگزار می‌کنند؛ همچنین بیش از 200 اتحادیه اسلامی فعال در این کشور وجود دارند که در زمینه‌های اجتماعی و کمک به مسلمانان و دفاع از حقوق دینی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آنها فعالیت می‌کنند.

اسلام سیاسی، خود را در صحنه ملی و بین المللی بلژیک نشان داد و دولت به زن مسلمان باحجاب اجازه  فعالیت و حضور در پارلمان و رسانه‌های گروهی دولتی داد؛ همچنین اقلیت مسلمان از غذای حلال بهره‌مند هستند و فرزندان اقلیت اسلامی به مناسبت اعیاد اسلامی از حضور در مدارس و غیره معاف هستند.

بر اساس گزارش پایگاه میدل ایست آنلاین، بیش از 350 مسجد در بلژیک وجود دارد که 77 واحد از آنها در بروکسل قرار دارند؛ این در حالی است که روز به روز به تقاضاهای ساخت مساجد جدید افزوده می شود، زیرا مساجد موجود برای تعداد نمازگراران کافی نیستند.

تاکنون 30 هزار بلژیکی الاصل اسلام را با رضایت کامل انتخاب کرده و هر ساله یک هزار و 200 نفر از ملیت‌های مختلف که در بلژیک سکونت دارند، به اسلام ایمان می‌آورند؛ بر این اساس در 10 سال اخیر حدود 8 هزار نفر اسلام آورده‌اند.

منبع: فارس


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی