جولیان آسانژ مدیر «ویکی‌لیکس» کیست؟

ایمیل پرینت PDF
Administrator
در سالیان اخیر جولیان آسانژ و وب‌سایت ویکی‌لیکس منشأ بحث و مجادلات زیادی بوده‌اند. یک برنامه‌نویس کامپیوتر که از کودکی به هک علاقه داشت ناگهان در عرصه بین‌المللی سر برآورد و با انتشار اسناد دیپلماتیک و محرمانه دولتی تبدیل به یکی از جنجال‌برانگیزترین شخصیت‌های دهه اول هزاره سوم شد.

در گزارش حاضر نگاهی داریم به زندگی و فعالیت‌های جولیان آسانژ و نیز وب‌سایت وی ویکی‌لیکس...

 


دوران کودکی

جولیان آسانژ که در 3 جولای 1971 در شهر "تاون‌سویلی" (Townsville) استرالیا به دنیا آمد، دوران کودکی نامعمولی داشت. وی سالیانی چند از دوران کودکی خود را به مسافرت با مادرش، کریستین، و ناپدری‌اش ریچارد برت آسانژ (Richard Brett Assange) گذراند. کریستین و برت در حوزه تاتر با یکدیگر همکاری داشتند و زمانی که جولیان یک ساله بود با همدیگر ازدواج کرده بودند.

 

تاون‌سویلی استرالیا، شهری که جولیان آسانژ در آن به دنیا آمد

آسانژ در مصاحبه‌ای با روبرت مان (Robert Manne) اظهار داشت که پدر واقعی‌اش جان شیپتون (John Shipton) نام داشت و او تا سن 25 سالگی وی را ملاقات نکرد.

در ۱۳۵۸ مادرش دوباره ازدواج می‌کند و همسر تازه‌اش موسیقیدانی بود که به باور جولیان به گروه "عصر نو" به نام "فامیلی" تعلق داشت که یک آموزگار یوگا آن هامیلتون بایرن (Anne Hamilton-Byrne) آن‌ را رهبری می‌کرد. آنها دارای یک پسر شدند، اما دو سال بعد کارشان به جدایی رسید و بر سر نگهداری از فرزند مشکل پیدا کردند و مادر آسانژ به مدت ۵ سال پیوسته از دست پدر بچه فرار می‌کرد.

 

تصویری از آسانژ در دوران کودکی

تا پیش از ۱۴ سالگی آسانژ ۳۰ بار شهر عوض کرد و به مدارس زیادی رفت از جمله دبستان گولمنگار و گاه در خانه به او درس داده می‌شد. آسانژ در گفت‌وگویی با هانس اوریچ اُبریست گفته که او در ۵۰ شهر متفاوت زندگی کرده و به ۳۷ مدرسه رفته‌است.


مندکس و پرونده نورتل

آسانژ در سال 1987 زمانی که فقط ۱۶ سال بیشتر نداشت شروع به هک کردن کامپیوتر با نام مستعار ”مندکس" کرد. او و دو هکر دیگر گروهی به راه انداختند و نامش را خرابکاران بین‌المللی گذاشتند.

پلیس فدرال استرالیا از وجود این گروه باخبر می‌شود و "عملیات هوا" را برای شناسایی آنها آغاز می‌کند. در سپتامبر 1991 مندکس حین هک کردن پایانه اصلی ملبورن "نورتل" (شرکت مخابرات کانادایی) دستش رو می‌شود. پلیس فدرال استرالیا در واکنش به این کار او خط تلفن‌شان را کنترل می‌کند و در همان سال به خانه‌شان در ملبورن می‌ریزند.

 

آسانژ از 16 سالگی با نام مستعار مندکس به هک کامپیوترها پرداخت

بر اساس گزارش‌ها آسانژ نوجوان از راه "مودم" به کامپیوترهایی دسترسی یافته که به دانشگاهی استرالیایی، قرار گاه فرماندهی هفتم نیروی هوایی آمریکا و دیگر سازمان‌ها متعلق بودند. سه سال طول کشید تا پرونده با اتهام ۳۱ مورد هک کردن و جرم‌های دیگر به دادگاه رفت. نورتل گفت که دست‌درازی‌های او ده هزار دلار برای آنها هزینه داشته‌است. ۲۵ اتهام هک کردن او ثابت شد و به دلیل رفتار خوب با ۲۱۰۰ دلار جریمه آزاد گشت. قاضی گفت هیچ شواهدی جز کنجکاوی هوشمندانه و لذت از توانایی در ورود به این کامپیوترها وجود ندارد و اگر آسانژ این کودکی نابسامان را نداشت، باید ۱۰ سال به زندان می‌رفت.

 

 


 

 

مصاحبه جولیان آسانژ با لری کینگ در شبکه سی‌ان‌ان

برای دانلود اینجا کلیک کنید

 

 


ازدواج، تحصیلات دانشگاهی و کار

آسانژ در سال 1988 ازدواج کرد اما قبل از دستگیری و محکومیت از همسر خود جدا شد. وی از این ازدواج دارای یک پسر بود و پس از جدایی وارد یک دعوی حقوقی طولانی مدت در مورد قیمویت فرزندش شد که تا سال 1999 به طول انجامید.

 

آسانژ هم زندگی زناشویی و هم زندگی علمی خود را قبل از راه‌اندازی ویکیلیکس ترک کرد

آسانژ از سال 2002 تا 2005 در دانشگاه ملبورن و نیز دانشگاه کانبرا به تحصیل پرداخت. وی در رشته‌های مختلفی چون فیزیک، ریاضی محض و مدت کوتاهی در رشته فلسفه و همچنین عصب‌شناسی به تحصیل پرداخت اما هیچگاه فارغ‌التحصیل نشد. وی ادعا می‌کند که به دلایل اخلاقی و چون سایر دانش‌آموزان با پروژه‌های نظامی دولتی همکاری داشتند تحصیل را رها کرد.

آسانژ قبل از راه‌اندازی ویکی‌لیسک به عنوان برنامه‌نویس کامپیوتریو تهیه کننده نرم‌افزار فعالیت می کرد.


ماجرای رسوایی جنسی

آسانژ در اوایل دسامبر 2012 متوجه شد که یک مسأله حقوقی دیگر نیز وجود دارد که باید نگرانش باشد. پلیس سوئد از اوایل ماه آگوست تحقیقاتی در مورد دو پرونده آزار و اذیت جنسی مرتبط با وی آغاز کرده بود. پس از اینکه مقامات سوئدی از کشورهای اروپایی خواهان دستگیری آسانژ شدند، وی خود را در روز ششم دسامبر به پلیس لندن معرفی کرد.

 

جولیان آسانژ در بالکن سفارت اکوادور در لندن

وی طی اظهاراتی اعلام کرد که در سال 2013 یک میلیون سند دیگر منتشر خواهد کرد

پس از چندین جلسه دادگاه به منظور بررسی درخواست تجدید نظر در دستور بازداشت، دادگاه عالی انگلستان درخواست تجدید نظر را رد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، آسانژ در ژوئن 2012 به منظور جلوگیری از استرداد به سوئد به سفارت اکوادور در لندن وارد شده و از این کشور درخواست پناهندگی کرد. تقریبا دو ماه بعد دولت اکوادور به او پناهندگی داد. البته این پناهندگی تنها در خاک اکوادور معتبر است و بنابراین او نمی‌تواند سفارت را ترک کرده و به فرودگاه لندن برود تا از آنجا به اکوادور پرواز کند.

 

ویکی‌لیکس

ویکی‌لیکس یک سازمان بین‌المللی، آنلاین و غیرانتفاعی است که اطلاعات محرمانه را از منابع ناشناس دریافت کرده و منتشر می‌‌کند. وب‌سایت این سازمان در سال 2006 و از سروری در ایسلند کار خود را آغاز کرد و اعلام کرد که در سال اول 1.2 میلیون سند را منتشر خواهد کرد. جولیان آسانژ مؤسس، سردبیر و مدیر این وب‌سایت محسوب می‌شود.

 

جولیان آسانژ مؤسس، سردبیر و مدیر وب‌سایت ویکی‌لیکس است که تاکنون صدها هزار محرمانه را منشتر نموده است

کریستین هرافنسون (Kristinn Hrafnsson)، جوزف فارل (Joseph P. Farrell) و سارا هریسون (Sarah Harrison) دیگر اعضای شناخته شده ویکی‌لیکس هستند. گروه تاکنون اسناد بسیاری را منتشر کرده است که تبدیل به اخبار برتر رسانه‌ها گشته‌اند.

 

کریستین هرافنسون و سارا هریسون دو چهره دیگر شناخته شده ویکی‌لیکس هستند

افراد مرتبط با این سازمان سعی دارند هویت خود را پنهان نگه دارند

اولین اسناد منتشر شده با مخارج نظامی و همچنین تأسیسات مورد استفاده در جنگ افغانستان و نیز فساد در کنیا بود. در جولای سال 2010، ویکی‌لیکس در حدود 76/900 سند مرتبط با جنگ افغانستان منتشر کرد که تا قبلا از آن در اختیار عموم نبودند. در اکتبر سال 2010، گروه تقریبا 400 هزار سند درباره جنگ عراق منتشر کرد. در آوریل 2011، ویکی لیکس 779 سند در مورد زندانیان گوانتانامو منتشر کرد. در نوامبر 2010،‌ ویکی‌لیکس با برخی سازمان‌های رسانه‌ای بزرگ جهان مکاتبات دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا را منتشر کرد.

اخیرا جولیان آسانژ اعلام کرده است که در سال 2013 یک میلیون سند جدید را فاش خواهد کرد.

 

منبع: مشرق

 

 


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتها

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی