گردآوری یک نسخه از تمامی کتابهای جهان در انباری کوچک

ایمیل پرینت PDF
کاربرد کامپیوتر

دانشمند علوم رایانه ای MIT در میان انباری کوچک در انتهای خیابانی بن بست در حال ساخت سنگری برای محافظت از گونه ای به شدت در حال انقراض یعنی تمامی نسخه های چاپی کتابهای جهان است. به گزارش خبرگزاری مهر، "بروستر کال" 50 ساله در سال 1996 آرشیو اینترنتی را راه اندازی کرد تا بتواند با کمک آن از هر صفحه اینترنتی که تا کنون بر روی اینترنت ارسال شده است، یک نسخه نگه دارد. وی اکنون با توسعه دادن پروژه خود تصمیم دارد یک نسخه از تمامی کتابهایی که تا کنون در جهان چاپ شده اند را نیز به آرشیو خود بیافزاید.

کال می گوید کتابها در طول تاریخ نقشی را به عهده خواهند داشت، ما می خواهیم کتابها برای همیشه جاودانه باشند. وی تا کنون 500 هزار نسخه کتاب را جمع آوری کرده و امیدوار است فضای موجود در انبارش به اندازه ای بزرگ باشد که بتواند یک میلیون نسخه کتاب را در خود جا دهد، هر یک از کتابها دارای بارکدی خواهد بود که مشخصاتی از قبیل موقعیت کتاب در میان کانتینرهای بزرگی که در انبار مستقر شده اند را در خود دارند.

این پروژه با پروژه عظیم گوگل که در آن مهندسان در حدود 130 میلیون نسخه کتابی که احتمالا در سرتاسر جهان وجود دارند را اسکن کرده و به کتابخانه دیجیتال گوگل می افزایند، فاصله زیادی دارد. اما کال می گوید ساده بودن روند دستیابی به نیم میلیون کتاب اول وی را امیدوار کرده تا بتواند به سرعت به 10 میلیون نسخه نیز دسترسی بیابند.

هدف اصلی این پروژه در اختیار داشتن یک نسخه از هر کتابی است که تا کنون در جهان چاپ شده است. محتوی این کتابها در آرشیو شدنشان تاثیری ندارد و کتابها از طیف گسترده ای برخوردارند، از "موبی دیک" و "گوژپشت نتردام" گرفته تا "کتاب مرجع طراحی داخلی منزل" همگی آرشیو خواهند شد. ایده اختصاصی در این پروژه محافظت از نسخه فیزیکی کتابها و ارائه نسخه دیجیتالی از کتاب برای استفاده عموم خواهد بود.

با اینکه کال قصد دارد کتابهای جمع آوری شده را درون کانتینر های مجهزی خشک و خنک نگه دارد، متخصصان محافظت از کتاب معتقدند وی باید با آفتها و کتابهایی به ارزش قرنها که بر روی کاغذهایی از خمیر چوب ساخته شده و به دلیل اسیدی بودن در حال پوسیدگی هستند، مقابله کند.

به گفته متخصصان تهیه نسخه دیجیتال از کتابها یکی از بهترین شیوه ها برای حفظ و نگهداری از محتوی کتابها است اما از سویی دیگر نسخه دیجیتال از دید خواننده فاصله زیادی با نسخه کاغذی دارد. افراد با نسخه های کاغذی چاپی یا دست نوشته ارتباط عمیقتری برقرار می کنند زیرا برخی از کتابها می تواند انسانها را در زمان به عقب بازگرداند.

از سالهای فارغ التحصیلی کال در دهه 1980 وی تمامی انرژی تفکر خود را بر روی چگونگی ایجاد نسخه ای دیجیتال از کتابخانه افسانه ای اسکندریه متمرکز کرده است. وی به تازگی ایده ای ابتکاری به نام "کتابخانه باز" را اجرا کرده که طی آن بیش از سه میلیون نسخه کتاب اسکن شده و به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته اند.

کال معتقد است دانش در طول زمان در شکلهای مختلفی وجود داشته است، ابتدا در حافظه انسانها، سپس در دستنوشته ها، پس از آن در کتابهای چاپی، بعد در میکروتراشه ها و اکنون در اینترنت. به اعتقاد وی هر یک از این نسلها از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

بر اساس گزارش AP، رویای کال به بزرگی کتابخانه کنگره آمریکا نیست، وی قصد قرض دادن کتابها را ندارد و تنها می خواهد از آنها محافظت کند. کال می گوید: آنچه من را نگران می کند این است که افراد تصور کنند آنچه در حال انجام است نوعی بی احترامی به کتابها است، زیرا تصور می کنند من آنها را در انباری در زیر زمین مدفون می کنم. اما من نسبت به بقای کتابهای جهان متعهد هستم، اینها اجسامی هستند که در آینده باید دوباره به زندگی بازگردانده شوند.

منبع: مهر


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی