مارک زوکربرگ واقعا چگونه فردی است؟

ایمیل پرینت PDF
Administrator
بی بی سی در گزارش خود در این زمینه آورده است: مارک زوکربرگ مالک شرکت اجتماعی فیس بوک شخصی است که موفق شده در عرض هفت سال ارزش شرکت خود را از صفر به 100 میلیارد دلار برساند.

اینکه چگونه فردی بدون داشتن اطلاعات کامپیوتری فوق العاده و نیز تجربه انجام اموری از قبیل هدایت شرکتهای بزرگ و رقابت در دنیای غولهای اینترنتی توانسته است در سنی بسیار کم و با تکیه بر ایده هایی بسیار ساده ، ارزش شرکت خود را از صفر تا 100 میلیارد دلار تنها در هفت سال برساند جای تعجب و ابهام بسیار دارد.

وی به حدی تاثیرگذار شمرده میشود که حتی گردشگران را نیز برای دیدن شرکت خود به سمت ساختمان فیس بوک جلب می کند. بسیاری از گردشگران از وی درخواست می کنند با آن ها عکس یادگاری بیاندازد و وی با کمال میل این مسئله را می پذیرد. فهمیدن این مسئله که چرا گردشگران نمی خواهند این فرصت را از دست بدهند بسیار آسان است. زوکربرگ با جسی آینسبرگ هنرپیشه مشهور که نقش وی را در فیلم شبکه های اجتماعی بازی کرده است، شباهتی ندارد، علاوه بر این وی رفتار بسیار فروتنانه ای دارد.

روز اولی که ما برای تهیه فیلم برای بی بی سی با زوکربرگ ملاقات کردیم، به رفتار و اخلاق او دقت نکردیم. اما روز بعد منشی دفتر وی به ما گفت که او مانند یک نینجا رفتار می کند و شما نمی توانید او را به راحتی پیدا کنید. در مورد فیس بوک شایعات و جزئیات بسیاری منتشر می شود، اما صحت بسیاری از آنان مورد تردید است. برای مثال دیوید کریک پاتریک نویسنده کتاب "تاثیرات فیس بوک" در مورد زوکربرگ می گوید: او یک خوره کامپیوتر نیست، او همواره دوستان زیادی دارد و یک انسان صمیمی، شوخ طبع و کاملا اجتماعی است.

جو گرین نیز فرد دیگری است که در دوران دانشجویی در هاروارد هم اتاقی زوکربرگ بوده است. او در باره مارک می گوید: او هرگز اعتماد به نفش خود را از دست نمی داد. من در سال 2006 و زمانی که در شرکت فیس بوک کار می کردم، متوجه شدم که شرکت یاهو قصد دارد فیس بوک را با مبلغ یک میلیارد دلار خریداری کند. اما زوکربرگ این پیشنهاد را رد کرد و به همین دلیل محبوبیت خود را تا حدی میان دوستان و همکارانش از دست داد.

گرین در این مورد ادامه می دهد: همه کارکنان فیس بوک در مورد یک میلیارد دلار صحبت می کردند و می گفتند که این کار باید انجام شود. آن ها به زوکربرگ می گفتند که چرا این کار را انجام نداد. آن ها زوکربرگ را به دلیل این اعتماد به نفس بیش از حد مورد سرزنش قرار دادند و گفتند که وی نمی تواند در برابر طوفان مشکلات دوام بیاورد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به توانایی های زوکربرگ در اداره شرکت فیس بوک اشاره می کند و می گوید: شرکت های فناوری زیادی در دنیا وجود دارند و افراد بسیاری نیز هستند که در مورد فعالیت در شبکه های اجتماعی فکر می کنند، اما افراد بسیاری در دنیا نیستند که توانایی انجام هر دو کار را داشته باشند.

زوکربرگ به این مسئله اذعان می کند که رد پیشنهاد یاهو کار بسیار مشکلی بود: در آن زمان من هیچ چیزی در مورد کار و تجارت نمی دانستم، بنابراین نمی دانستم که شرکت من چقدر می ارزد. زمانی که کارمندان از تصمیم من آگاه شدند، بسیاری از آنان از فیس بوک رفتند. بنابراین زمانی که یک سال بعد شرکت مایکروسافت پیشنهاد خرید فیس بوک را به مبلغ 15 میلیارد دلار ارائه کرد، آن زمان برای من رد این پیشنهاد بسیار آسان تر بود. ما دیگر مطمئن بودیم که نمی خواهیم شرکت را بفروشیم و می خواهیم آن را به اوج برسانیم.

زوکربرگ در دانشگاه هاروارد علاوه بر رشته علوم کامپیوتر در رشته روانشناسی نیز تحصیل کرد. وی در این باره می گوید: رشد و توسعه فیس بوک مرهون مطالعه من در هر دو رشته است. این دو در واقع سلول ها و دی ان ای فیس بوک را تولید کردند.

اکنون انتخاب بین یک زوکربرگ از نظر اجتماعی ناتوان و یک زوکربرگ دارای اعتماد به نفس بسیار آسان است. زوکربرگ اولی یک فرد افسانه ای و زوکربرگ دومی نیز یک حقیقت است.

جسی همپل مقاله نویس نشریه فورچون که یک نشریه مربوط به فناوری است، در مورد زوکربرگ می گوید: یکی از جوانترین انسان های دنیا یکی از تاثیرگذارترین تحولات تاریخ بشر را ایجاد کرده است. زوکربرگ تلاش می کند در حالی که بر روی زمین محکم ایستاده است، بر روی ارزش های مورد نظر خود تکیه و تمرکز کند و هرگز از مخالفت ها نهراسد. اگر شما می خواهید زوکربرگ را بشناسید، تنها کافی است به صفحه فیس بوک وی بروید.

فیلم های مورد علاقه او عبارتند از پدرخوانده، قهرمان و ماتریکس. وی از زمان تاسیس فیس بوک در سال 2003 ماموریت خود را تبدیل این شرکت به یک شرکت آزاد در برقراری ارتباط میان افراد قرار داده بود. وی اکنون به سختی می تواند خود را از دیگران پنهان و اعلام کند که زندگی خصوصی وی خصوصی است.

زوکربرگ امسال تصمیم دارد تنها از گوشت حیواناتی تغذیه کند که خود سر آن ها را می برد. این سرگرمی خوبی برای اوست. وی حتی منوی غذای مخصوص به خود را دارد و مطمئن است که همبرگر بیزون وی که غذای مخصوص اوست، مشتریانش را جلب می کند.

علاوه بر این زوکربرگ در فناوری "سی ای او" که 800 میلیون کاربر دارد نیز فعالیت دارد. او همچنین به دلیل برقراری ارتباط با افرادی چون دون گراهام در واشنگتن پست و پیتر ثیل موسس شرکت پی بال و انتخاب آنان در هیئت مدیره فیس بوک زیرکی خود را اثبات کرده است. با وجود این به نظر می رسد که همزمان با توسعه فیس بوک زوکربرگ مجبور خواهد بود به سیاستمدارانی که اقدامات شبکه اجتماعی وی باعث ایجاد مشکلات متعدد برای آنان شده است، پاسخگو باشد. کریک پاتریک در مورد شخصیت زوکربرگ می گوید: او در حال یادگیری است، اما یادگیری وی کند انجام می شود. سوالی که هیچگاه توسط زوکربرگ پاسخ داده نشده است اینست که وی با تمام خصوصیات کودکانه ای که دارد چگونه براحتی و در مدت کوتاهی توانسته است فاصله خود با غولهای رایانه ای در اینترنت را بسرعت طی کند و رمز موفقیت منحصر بفرد او در این رقابت فشرده چیست؟فراموش نکنیم که همواره زمانی که چهره های رایانه ای مثل بیل گیتس و ... به جهانیان معرفی میشدند از آنان بعنوان فردی نابغه، دارای IQ بالا، با پشتکار فراوان که با یک حادثه و از روی بخت واقبال به چنیندست یافته اند یاد میشود موضوعی که در مورد زوکربرگ وجود ندارد.

منبع: شفاف

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی