احساس افسردگی در کاربران فیس بوک

ایمیل پرینت PDF
Administrator

فیس‌ بوک که تا این حد نزد کاربران جهانی محبوبیت دارد، احتمالا موقعیت خود را از دست می‌دهد. زیرا این شبکه اجتماعی بزرگ می‌تواند مشترکان خود را در معرض انواع اختلالات روانی از جمله افسردگی، عزت نفس پایین و حسادت‌های شدید به دیگر افراد قرار دهد.

مطالعه جدیدی که نتایج آن در نشریه بین‌المللی «روانشناسی اجتماعی و بالینی» منتشر شده است نشان می‌دهد که نه تنها فیس‌‌ بوک و بروز نشانه‌های افسردگی با یکدیگر در ارتباط هستند، بلکه به نظر می‌رسد این واسطه اجتماعی نوعی اختلال روانی دیگر موسوم به «مقایسه‌های اجتماعی» را در افراد تثبیت کند.

 
این قیاس معمولا بین لحظات یکنواخت زندگی ما و لحظات شاد، سفرها و اتفاقات خوشایند که دوستانمان تصاویر آنها را به اشتراک می‌گذارند، صورت می‌گیرد.
مطالعه جدید در دانشگاه هاوستون آمریکا انجام شده است و محققان مواردی از جمله میزان مراجعه به فیس‌بوک، نحوه ارتباط آن با قیاس‌های روزانه و احتمال وجود نشانه‌هایی از افسردگی را بررسی کردند. در پایان شخص شد کاربرانی که حضور پررنگ‌تری در فیس‌بوک دارند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند.
«مای-لای استیرز» از محققان حاضر در این مطالعه توضیح داد: «این مسئله به این معنا نخواهد بود که فیس‌ بوک باعث افسردگی می‌شود. اما احساس افسردگی و هدر دادن زمان در فیس‌بوک و همچنین مقایسه یک شخص با دیگران در این پلتفورم اجتماعی به طور واضح دیده می‌شود».
منبع: رجانیوز

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

ديگر سايتهاکاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی