شبكه اي مرموز يه نام من و تو

ایمیل پرینت PDF
سید عابد ارغوان

اواخر تابستان 1389بود که مسافران ایرانی‌ دبی به محض ورود به فرودگاه این شهر، با بیلبوردی رو به‌ رو می‌شدند که خبر از آمدن قریب الوقوع شبکه تلویزیونی فارسی زبان دیگری بعد از شبکه فارسی وان می‌داد: من و تو (manoto)"من و تو " شبکه ای تلویزیونی متعلق به شرکت "شبکه تلویزیونی مرجان"  که برنامه‌های خود را از کپیتال استودیوی شهر لندن پخش می‌کند، در 6 آبان 1389(28 اکتبر 2010) در همسایگی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و با همکاری برخی عوامل آن، در لندن پا به عرصه وجود گذاشت.درباره فلسفه ایجاد این شبکه تلویزیونی در  سایت رسمی آن، این طور آمده است: "جهان از چند دهه گذشته به تدریج وارد عصر ارتباطات نوینی شده است. امروزه، بر پایه باور بسیاری از دانشمندان در حوزه های مختلف علوم اجتماعی، جهان امروزی آنچنان دگرگون شده که فهم و درک آن با مفاهیم و نظریه‌های قدیم تا حد زیادی عملی نیست. جهانی شدن، عصر اطلاعات، عصر رسانه ها، جامعه اطلاعاتی و جامعه رسانه ای برخی از این مفاهیم اند.

شبكه من وتودردست كيست؟
تلویزیونهای من و تو 1و2 در این راستا و در جهت ارتقای نقش و جایگاه رسانه ای ایرانی و پارسی زبان در بین رسانه‌ها سعی در ارتقای نقش ایرانیان در جامعه جهانی و همچنین ارائه بروزترین و با کیفیت ترین برنامه‌ها بزودی کار خود را شروع خواهد کرد. برنامه شبکه‌ها شامل فیلم، سریال، اخبار، گزارش و برنامه‌های متنوع دیگر می‌باشد که شما تاکنون در هیچ شبکه پارسی زبان دیگری ندیده اید."اما به گزارش کیهان از پایگاه اینترنتی اخبار روز وابسته به گروهک های ضدانقلاب مقیم آلمان "این شبکه در تملک دو ایرانی به نام کیوان عباسی و مرجان عباسی بوده و دفتر مرکزی و استودیوی آن در شهر لندن واقع است. کیوان و مرجان عباسی که با یکدیگر شریک تجاری هستند، علاوه بر کارهای اقتصادی به کار رسانه ای هم روی آورده اند. فعالیت این دو، با شبکه تلویزیونی مرجان که در واقع شرکت اصلی می باشد، در سال 2009 آغاز شد.
ادارات و استودیوهای شبکه من و تو نیز در وندزورث لندن بوده و تحت عنوان «Capital studios» اداره می شود. پیش از این مرجان و کیوان عباسی مالک شبکه ماهواره ای «ببین تی وی» بودند، که در واقع اولین شبکه اینترنتی فارسی زبان بوده است(توضیح نویسنده: سایت اینترنتی «ببین تی‏وی» در سال 2008 به دلیل رویكرد غیراخلاقی و غیر دینی خود به دستور مقام قضایی در ایران فیلتر شد). پدر این دو نیز مالک تلویزیون آزادی در واشنگتن دی سی و شبکه پورنوی Hostlertv در کانادا می باشد.بنا به گزارش های رسیده همچنین این افراد بخش عمده ای از بودجه شبکه های من و تو 1 و 2 را از وزارت امور خارجه انگلیس گرفته اند. رابط این افراد نیز فردی به نام «مک وولین» است که به عنوان مدیر و یکی از مشاورین ارشد این گروه فعالیت می کند و با همکاری وی، وزارت امور خارجه انگلیس بودجه راه اندازی این دو شبکه را تامین کرده است. اما برای سال 2011 با همکاری عباسی پدر، یک بودجه هنگفت 40 میلیون دلاری را از محل بودجه امنیتی و هجوم رسانه ای آمریکا برای ایران (در پنتاگون) دریافت می کند. براساس گزارش ها بودجه 40 میلیون دلاری این شبکه در حقیقت 40 برابر بیشتر از بودجه شبکه اسطوره ای فارسی 1 است."
این در حالی است که برخی بر جعلی بودن نام این دو شریک تجاری خبر داده و  گوگوش را به عنوان یکی از مالکان این گروه مطرح می کنند. البته در وب‌سایت رسمی این گروه تلویزیونی، از هیچ فردی به عنوان مالک یا مدیر گروه نام برده نشده است. آنچه از حدس و گمان های مختلف مطرح شده درباره این شبکه می توان فهمید این است که شرکت تلویزیونی مرجان تنها حامی رسمی و دارنده کانال «من و تو» است. شرکتی که جز یک سایت اینترنتی، اطلاعات دیگری از آن در دست نبوده و صاحبانش نیز مشخص نمی باشند که البته این امر خود، گمانه زنی ها و برخی شایعات را قوت می بخشد و این پرسش را به ذهن متبادر می سازد که هزینه های هنگفت این دو شبکه برای پخش برنامه های 24 ساعته از چه راهی تامین می شود. یادآوری این نکته نیز لازم است که به دلیل عدم پخش تبلیغات، این شبکه هیچ گونه بازگشت سرمایه ای را برای حامی یا حامیان احتمالی اش ندارد و به عنوان یک سرمایه گذاری یک طرفه باید به آن نگاه کرد. ضمن اینکه دانستن این نکته نیز بد نیست که مسوولان امنیتی اطلاعاتی انگلستان در ارائه گزارش سالانه فعالیتهای فرهنگی سازمانMI5  در مجلس انگلستان عنوان کردند این سازمان جاسوسی جهت انجام فعالیتهای بشردوستانه و در راستای فعالیتهای فرهنگی، به شبکه های فارسی زبان از جمله من و تو کمک مالی کرده است.
البته از اواخر اردیبهشت ماه جاری شبکه من و تو 2 حذف و برنامه های هر دو شبکه از طریق من و تو 1 پخش می شود. گرچه دست اندرکاران آن، پارازیتهای ارسالی بر روی فرکانسهای من و تو2 را دلیل این امر ذکر کرده اند؛ اما شاید ناتوانی در جذب آگهی را نیز بتوان یکی از دلایل مهم این تصمیم دانست.اما اغلب مجریان این شبکه که جوان و بزرگ شده ایران نیز هستند به اعتراف وبلاگهای وابسته به این شبکه، بهایی بوده و در بسیاری از برنامه ها به شکلی نامحسوس و البته در سایتهای خود به طور کامل و محسوس به این امر اشاره داشته و به آن افتخار می کنند.
توجه به نام این شبکه تلویزیونی و نیز آنچه در فلسفه راه اندازی آن آمد، نشان می دهد دست‏اندركاران آن با انتخاب اسم «من و تو» عملا خواستار تعامل و ارتباط با مردم ایران بوده و سیاست خود را کمک به تغییر سبک زندگی آنها برای حضور در پروسه جهانی سازی از طریق پخش برنامه هایی چون فیلم، سریال، اخبار و گزارش‏های متنوع برای مخاطبان هدف یعنی خانواده های طبقه متوسط (از لحاظ فرهنگی)جامعه ایرانی و بویژه دو قشر زنان و جوانان در گامهای از بین بردن قبح برخی رفتارهای غیراخلاقی و پس از آن و به تدریج، جایگزینی و رواج آنها در میان این مخاطبان قرار داده اند.
اما از آنجا که مهمترین عنصر در کادرسازی و تربیت نسل را بدون هیچ شک و  شبهه ای زنان بر عهده دارند و اگر زنان جامعه ای از قدرت  تجزیه  و تحلیل درست اتفاقات بر آیند و با تکیه بر نجابت و حیای ذاتی که هر دو از موهبت های الهی است در مسیر صحیح حرکت کنند جریان حرکت جامعه خود به سوی پیشرفت را چنان تسریع می کنند که ابدا چنین کاری از مردان بر نمی آید، درباره این شبکه قطعا سوال هر فرد منصفی از خود این خواهد بود که آیا برنامه هایی چون بفرمایید شام، سالی تک، آموزش رقص و ... کمکی به زنان و جوانان جامعه ایران برای رسیدن به توان لازم برای کمک به پیشرفت جامعه خود خواهد كرد؟

روي ديگرمن وتو:
اگر به تمامی وقایعی که به طور روزانه با انها مواجه هستیم،به طور واقع بینانه و منطقی بنگریم،متوجه می شویم که اغلب انها از دو وجه منفی و مثبت برخوردارند. در بسیاری از موارد ممکن است افراد در چگونگی نگرش به این وقایع دچار احساسات،تعصب،تنفر و یا محبت و علاقه فراوان باشند.همین مساله در تعریف افراد تاثیرگذار است و پدیده ای را برای عده ای بی نهایت دوست داشتنی و برای عده دیگر،منفور و مخدوش می کند.البته عده ای هم هستند که هیچ یک از این دو احساس را ندارند و اغلب با نگرشی خنثی به دنیای اطراف خویش می نگرند.تلویزیون ابزاری است که می توان آنرا مجموعه ای از تضادها نامید.یعنی تلویزیون می تواند حامل عناصر مثبت و منفی فراوانی باشد. هرچند که این خاصیت تکنولوژی است که همیشه در طی تمامی مراحل زمانی از ابعاد مثبت و منفی و یا همان سودمندی و زیان،برخوردار بوده است.بدون شک برای بررسی همه جانبه و نقد یک شبکه تلویزیونی به طور مثال،باید با نگرشی بدون تعصب و سوگیری،وارد این عرصه شد تا بتوان به درکی منطقی و درست دست پیدا کرد. قصد ما در این مقاله این است که نگاهی دوباره به شبکه ماهواره ای من وتو داشته باشیم.نگاهی که به بیان نکات مثبت و منفی اشاره دارد.نگاهی که معتقد است شبکه من و تو، دو روی یک سکه است.
همه چیز برای من وتو
بی شک تمامی ایرانیانی که با مواردی مانند اینترنت و ماهواره سروکار دارند این روزها آشنایی نسبی با شبکه من و تو دارند. با توجه به فضای خاصی که بر شبکه های ماهواره ای حاکم است،شبکه من و تو با به کار گیری شیوه ای جدید و جذاب،توانست مورد اقبال مخاطبان بسیاری قرار گیردبا توجه به اینکه ظهور این شبکه در فاصله نسبتا کمی بعد از شبکه فارسی وان بود، این احتمال وجود داشت که با رویکرد متفاوتی از این شبکه عمل کند.همین اتفاق نیز رخ داد و من و تو توانست مخاطبان بیشتری نسبت به فارسی وان،به دست آورد. برای این موضوع دلایل واضحی وجود دارد.فارسی وان با نمایش دائمی اعمال وسخنان بی مایه،پوچ و لومپن، برای بسیاری از مخاطبانش دلزدگی و خستگی ایجاد کرد.اما من وتو بسیار متفاوت از فارسی وان عمل کرد.اصولا ساختار این دو شبکه دارای تفاوتهای بسیار است. من وتو شبکه ای است که به پخش برنامه هایی متنوع از قبیل مستند،گزارش و فیلم می پردازد. اما به نظر می رسدمستندهای این شبکه بیش از سایر برنامه هایش موجب جذب عده زیادی از مخاطبان شده است.مستندهایی که با موضوعات متنوع و جالبی تهیه شده اند.
نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد،سیاست جالبی است که در گزینش این مستندها وجود دارد. سیاستی که تشخیص می دهد به گونه ای برنامه تهیه کند که با سلیقه عده زیادی از افراد با عقاید و نظر های مختلف، هماهنگ باشد. مستندهایی که اغلب انها با برنامه ریزی و تفکری زیرکانه طراحی و ساخته شده اند تا تاثیرات تدریجی خود را به دنبال داشته باشند.به این ترتیب در طول شبانه روز شاهد پخش مستندهای متنوع،جذاب و پرهزینه ای از این شبکه هستیم. البته مشاهده این برنامه ها ممکن است این سوال را در ذهن بینندگان ایجاد کند که بودجه و هزینه های کلان این شبکه از کجا تامین می شود.چون این شبکه که در واقع با یک مدیریت در حال فعالیت است هیچگونه تبلیغات از هیچ شرکتی نداشته و در واقع اسپانسر تبلیغاتی ندارد. به هر حال هزینه های این شبکه باید از طریقی تامین شود.
با توجه به اینکه بسیاری از مستندهای این شبکه خریداری می شوند و این مسئله جالبی است که چه کسانی مسئول تامین مخارج چنین برنامه های هستند که همگی انها را به طور رایگان در اختیار مخاطب قرار دهند. بدون شک برای موسسان و تهیه کنندگان برنامه ها ی این شبکه دلایل محکم و بسیاری وجود دارد که چنین چیزی را موجب می شود.در این مقاله قصد نداریم به اهداف و نیات گردانندگان این شبکه بپردازیم بلکه اصل هدف این مقاله اشاره به این مطلب است که شبکه من و تو یک ویژگی خاص دارد و ان اینکه برنامه هایی با محتوای مثبت و سازنده و برنامه هایی خالی از محتوا و پوچ را در کنار هم قرار داده است.
نگاه منصفانه به این شبکه ایجاب می کند که از جنبه مثبت و مفید برنامه های این شبکه نیز سخن گفته شود تا در این موارد الگویی مناسب برای تهیه کنندگان برنامه های تلویزیون داخلی باشد. در شرایط فعلی نمی توان به روش های گذشته عمل کرد و انتظار تاثیر گذاری داشت. زمان اکنون به گونه ای است که هر لحظه باید به روش و تمهیدات تازه ای در رابطه با بهره گیری از رسانه، اندیشید.بهتر است پس از نگاه نقادانه و البته منصفانه به چنین شبکه هایی،قدری هم در رابطه با عملکرد خودمان تامل و اندیشه کنیم تا بهتر بتوانیم برای چینش برنامه های دراز مدت در جهت داشتن آینده ای بهتر،قدم برداریم.
من وتو وفتنه88:
ماجرا از آن جا آغاز شد که پس از فرونشستن شراره فتنه 88 ، شبکه "بی.بی. سی" اهرم رسانه های وزارت خارجه انگلیس ، دچار ریزش مخاطب شد، از آن جا بود که وزارت خارجه انگلیس در پی ایجاد رسانه ای برآمد که بر بستر برنامه های متنوع و سرگرم کننده، اهداف سیاسی و ضد ایرانی و ضد اسلامی لندن را غیرمستقیم تعقیب کند و از این رو، شبکه ی "من و تو" پایه گذار شد.هنوز از تأسف جذب مخاطب شبكه‏ "فارسی وان" درنیامده بودیم كه چشممان به جمال طفلی نوظهور از دامان استعمار پیر روشن شد. شبكه‏ای به نام "من و تو" و به كام همان كه روز و شبش و تمام و دل ‏مشغولیش استحاله‏ فكر من و توست . شبكه ‏ی تلویزیونی "من و تو" ، از 28 اكتبر مقارن با 6 آبان 1389 برنامه‏ های خود را بر روی ماهواره‏ ی هاتبرد شروع و با ارایه برنامه‏ های تفریحی و سرگرمی عملاً مكمل شبكه‏ هایی همچون "فارسی 1" است.  این شبكه متعلق به شركت تلویزیونی مرجان بوده و از بریتانیا پخش می‏شود.
ماجرا از آن جا آغاز شد که پس از فرونشستن شراره فتنه 88 ، شبکه "بی.بی. سی" اهرم رسانه های وزارت خارجه انگلیس ، دچار ریزش مخاطب شد ؛ علت این عارضه ، موضع خصمانه ی آشکار علیه ایران و انتشار شایعه و دروغ ، ارزیابی شده است . با نگاه به وضعیت "بی.بی.سی" بود که وزارت خارجه انگلیس و "ام. آی. شش MI6"،در پی ایجاد رسانه ای برآمدند که بر بستر برنامه های متنوع و سرگرم کننده ، اهداف سیاسی و ضد ایرانی و ضد اسلامی لندن را با زیرکی و غیرمستقیم و البته تاثیرگذار تعقیب کند و از این رو، شبکه ی "من و تو" پایه گذار شد.اگرچه این شبکه می‌خواهد ، رویکرد سیاسی خود را در لابه‌لای برنامه‌های سرگرم‌ کننده و مفرح پنهان سازد و در یگانه بخش خبری خود ، از سبک و سیاقی استفاده کند که مخاطب به طور مستقیم به سمت و سو و گرایش‌های سیاسی آن پی نبرد ، لیکن با نگاهی عمیق به برنامه‌ها می ‌توان از خاستگاه سیاسی این شبکه آگاه شد .اما آنچه که بیش از همه حائز اهمیت است ، افراد تشکیل دهنده ی تشکیلات این شبکه می باشد ، اعضایی که تک تکشان دارای سوابقی قابل تامل اند ، این اعضا که اکثرا در صفحات شخصی خود در فیس بوک شرکت در اغتشاشات پس از انتخابات سال 88 و یا فعالیت در دولت اصلاحات را از افتخار خود ذکر کرده اند .
برخی از این افراد عبارتند از :
1
- سالومه سیدنیا
يکی از تهیه کنندگان و مجریان شبکه تلویزیونی "من و تو" که مدتی است از کشور خارج شده است. وی دارای مدرک تحصیلی لیسانس علوم ارتباطات شاخه خبرنگاری از دانشگاه آزاد تهران و فوق لیسانس مدیریت بین الملل از دانشگاه آکسفورد و همچنین دیپلم بازیگری از کانون سینمای جوان است. وی در حال حاضر مجری برنامه ای به نام زرشک است که به ارائه برنامه در مورد غذاهای فوری می پردازد. وی همچنین روی یک برنامه در رابطه با پشت صحنه آکادمی موسیقی خانم " گ " کار می کند . سالومه سیدنیا قبل از خروج از کشور در روزنامه های زن و ایران ( در زمان اصلاح طلبان ) و شبکه بی بی سی فارسی کار کرده است. وی در دوران اصلاح طلبان ، مدیر روابط عمومی خانه سینما تیر بوده است.
2- ندا جناب
از دیگر مجریان شبکه ضد فرهنگی " من و تو " ندا جناب است، وی دارای مدرک لیسانس حقوق از دانشگاه آزاد نجف آباد است که بعد از ازدواج از کشور خارج و پیوستن به دوستان بهائی خود در لندن ، در رشته مدیا مشغول به تحصیل شده است، او در دوران دانشجویی با تعدادی از گروه های فیلمبرداری غیر قانونی همکاری داشته و مدتی در تلویزیون بی بی سی و تپش که در لندن پخش می شود، به عنوان گزارشگری که بر آتش فتنه 88 دامن زد ، همکاری داشته است. ندا جناب در این تلویزیون جدید، برنامه ای در مورد ورزش رزمی خانم ها دارد و هدف این برنامه جلوگیری از ترس خانم ها از تاریکی عنوان کرده است.ایشان در فیس بوک شخصی خود، عکسی با وضعیت زننده و نیمه عریان از خودش را به نمایش گذاشته است.
3- امیر علی محمدیان
وی از مجریان این شبکه بهائی است، وی در رشته عمران تحصیل می کرد. امیر علی که علاقه فراوانی به بازی کامپیوتری و فوتبال دارد هیچ تجربه مشخص و خاصی در زمینه تلویزیون، سینما و ..... نداشته و به کمک دوستان بهائی خود، جهت امرار معاش به این تلویزیون پیوسته است، وی یکی از مجریان برنامه آشپزی است.!
4- رها اعتمادی
رها از فعالین شبکه تلویزیونی "من و تو" است. وی که 25 ساله است به کارهای مجری گری، تهیه کنندگی و کارگردانی مشغول است. رها که از سیاسی ترین افراد این شبکه است، علاقه خاصی به فعالیت سیاسی علیه نظام دارد. وی در فیس بوک خود ، در کنار عکس های شخصی اش، عکسی از خودش در آشوب های تهران در سال 88 به نمایش گذاشته است.نامبرده از فعالین بهائیت است و با ایجاد تشکیلات مختلف سعی در جذب ایرانیان مقیم انگلستان دارد.
5- سمیه عابدین زاده
از مجریان دیگر تلویزیون ضد فرهنگی "من و تو" که مدعی دانستن فلسفه و اخلاق است، سمیه عابدین زاده است وی دارای مدرک فوق لیسانس علوم سیاسی و فلسفه سیاسی است. او در برنامه ای در رابطه با فلسفه سیاست و اخلاق صحبت می کند و سعی دارد خود را دانشمند جلوه دهد !
من وتو ووزارت ارشاد:
شبكه ی "من و تو 2" كه به همراه كانال یك همین شبكه از لندن راه‌ اندازی شده است ، مدعی شده  كه با مجوز وزارت ارشاد ، در تهران دفتر رسمی افتتاح نموده و از طریق این دفتر ، مستند های دوبله شده را با كیفیت بالا و قیمت پایین به فروش می ‌رساندشبکه ی "من و تو" که از لندن مدیریت می شود ، مدتی است که فعالیت خود را در ادامه ی شبکه های mbc persian و bbc persian و gem tv و pmc و farsi1 آغاز کرده است برخی پشتیبانی این شبکه را به جمعیت بهاییان مقیم لندن نسبت می دهند که این خبر با توجه به بهایی بودن تعداد قابل توجهی از مجریان و تهیه کنندگان این شبکه ، قابل پذیرش به نظر می رسد . به طور مثال خانم "سالومه سیدنیا" یا خانم "ندا جناب" در دادگاه علنی خود در ایران و در بازجویی های نوشته شده توسط خودشان به انجام تبلیغات فرقه ی بهائیت در دانشگاه اعتراف کرده اند  و یا "رها اعتمادی" که در قالب انجمن های منتسب به بهاییت تلاش های زیادی برای جمع کردن ایرانی های مقیم انگلستان دارد.
نکته ی قابل توجه آن است که شبكه ی "من و تو 2" كه به همراه كانال یك همین شبكه از لندن راه‌ اندازی شده است ، مدعی شده  كه با مجوز وزارت ارشاد ، در تهران دفتر رسمی افتتاح نموده و از طریق این دفتر ، مستند های دوبله شده را با كیفیت بالا و قیمت پایین به فروش می ‌رساند. براساس این گزارش ، شبكه ی "من و تو" كه پخش خود را قالب دو كانال از پاییز سال گذشته آغاز كرده ، در كانال یك خود "من و تو 1" تمركز خود را بر تولید برنامه ‌های سرگرمی ، تفریحی به ‌ویژه رقص و خوانندگی با استفاده از جذابیت‌های جنسی قرار داده و با همكاری یك خواننده ی زن معروف ، در حال پخش برنامه می باشداین شبکه برنامه های مختلفی را در قالب آیتم های روتین متفاوت و با هدف گذاری های یکسان اجرا می کند.  شبكه ی "من و تو 1" ضمن اهانت به برخی مقدسات ، تقریبا در كلیه ی برنامه ‌های خود رسما از ضد انقلابی ها حمایت كرده و هم سو با سایر شبكه‌ های ضدانقلاب ، اهانت ‌های موهنی علیه مقامات كشورمان پخش كرده است . شبكه ی "من و تو 2" نیز چندی پیش در مستندی با عنوان "حقایق مهیج" كه درباره ی ساختمان‌ های ساخته ی دست بشر پخش كرد ، به جای كلمه ی خلیج فارس ، از عبارت مجعول "خلیج عربی" استفاده كرده بود.
این شبكه همچنین از طریق تبلیغاتی كه در سایت‌ها و وبلاگ‌ ها آغاز كرده ، مدعی شد كه اداره ی "پست ایران" نیز در توزیع مستندها با آنان همكاری می ‌كند . که در این راستا  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص این كه گفته می‌ شود وزارت ارشاد به شبكه ی ماهواره ‌ای "من و تو 2" مجوز داده است ، اظهار داشت : این موضوع از اساس نادرست است.  همچنین مشاور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صدور هرگونه مجوز برای این شبکه ی تلویزیونی را تکذیب کرد و تاکید کرد تا کنون درخواستی مبنی بر صدور مجوز فعالیت از این شبکه دریافت نکرده‌ایم که آن را بررسی و مجوز صادر کرده باشیم. اینک با بیان اظهارات مسئولین ، این سوال پیش می آید که هدف از اشاعه ی این شایعه (صدور مجوز وزارت ارشاد باری شبکه ی من و تو) چیست ؟ به یقین این شایعه با اهداف مشخصی ایجاد شده که مهم ترین آن ها عبارتند از :
1- تخریب وجهه ی وزارت ارشاد اسلامی .
2- ایجاد اعتماد نسبت به این شبکه (تایید وزارت ارشاد) .
3- جذب تعداد کثیری از مخاطبین .
4- افزایش فروش مستند های این شبکه در ایران .
5- منافع مالی .
اما آن چه که مبرهن است ، اهداف این شبکه می باشد که با نگاهی اجمالی به بنیانگذاران و سرمایه داران آن هویدا می شود و با تکذیبیه های مسئولین وزارت ارشاد و دادگستری ، خط بطلانی بر نقشه ی اخیر سردمداران این شبکه کشیده شد

وهمه چيزدرتعارضي آشكار:
دراین بین اگر به بخش «روایت تاریخ »این شبکه نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که آنها سعی کرده اند با انتخاب بخشی از تاریخ قبل از انقلاب وپس از انقلاب ووارد کردن تحریفات درآنها به نوعی از انقلاب اسلامی یک حرکت خشن غیر مردمی بسازند.هر چند که این موضوع یک دروغ بزرگ است اما نشان از تعارضی اساسی آنها با جمهوری اسلامی ایران دارد.این رویکرد سیاسی که سعی دارد اهداف سیاسی خود را با آلوده کردن ذهن بینندگان به خبرها وتحلیلهای دروغ عملی  سازد.هر روز بعد تازه ای از این دشمنی را رو می کند.دراین بین نباید از این موضوع هم غافل شد که برنامه اتاق خبرمن وتو که درآن چند نفر به صورت دسته جمعی اخبار را می گویند نوع جدیدی از خبرگویی به شیوه نرم است که تلاش دارد مخاطب را با این شیوه جدید که باساختار خشک اخبار گویی فاصله دارد جلب کند.به همین دلیل هم دستگاه جنگ نرم رسانه ای کشور باید به این مسئله توجه کند که شبکه های غربی هر روز در عرصه جنگ نرم به دنبال ایجاد شیوه های جدیدی در ارئه برنامه هستند،
پس این دستگاه هم باید به شیوه های جدید روی بیاورد. از سوی  به نظر میرسد که این شبکه در کنار اخبار ودر دیگر برنامه ها ومستندهای سیاسی خود سعی می کند با پخش مستندهای علمی فعلا به اعتماد سازی بپردازد چرا که آنان می دانند که اگر بتوانند این اعتماد را جلب کنند به تدریج می توانند در لابه لای این اعتماد ،القائات سیاسی خود را به خورد بیننده دهند و این موضوع  بسیار حائز اهمیت است.چرا که امروزه در جهان اثبات شده که بسیاری از موجهای دروغ خبری وفریبی که توسط رسانه های بیگانه ایجاد می شود که به دنبال از بین بردن اعتماد مردم به حکومتشان وبه هم ریختن اوضاع داخلی یک کشورودر طرف مقابل اعتماد به شبکه های بیگانه  است.
اگر به رفتارهای من وتو همین نگاه را داشته باشیم متوجه خواهیم شد که من وتو هم دقیقا به دنبال همین اهداف برای کشور ما است.برای همین باید اولا به دروغ پراکنی های این شبکه دقت داشت،ثانیا فکرمناسبی برای آگاهی سازی بیننده در مورد اهداف پشت پرده این شبکه کرد.از سوی دیگر در بحث تهاجم فرهنگی هم به خانواده ها هشدارهای لازم را دید.چرا که بی شک هیچ خانواده ای دوست ندارد فرزندش مانند فرهنگ غرب فردی ول انگار ودر مسائل اخلاقی بی ید وبند پرورش یابد،اما متاسفانه بسیاری از خانواده ها ناخواسته با استفاده از ماهواره ها وبدون آگاهی این شرایط را فراهم می آورند.

آخرین به روز رسانی در جمعه ، ۱۸ آذر ۱۳۹۰ ، ۱۱:۳۲  

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

دسته بندی موضوعات شگفت

کاربرانی که ممکن است شما بشناسید

!هنوز وارد سایت نشده اید

جهت ارسال لینک ، مطالب و فیلم های شگفتتان ابتدا باید وارد سایت شوید

تبلیغات

بانر تبلیغاتی